سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

فصل گرما و شوق شنا در آبهای غیر مجاز - نمایش محتوایی خبر

 

 

فصل گرما و شوق شنا در آبهای غیر مجاز

فصل گرما و شوق شنا در آبهای غیر مجاز

فصل گرما و شوق شنا در آبهای غیر مجاز

با گرمتر شدن هوا که این روزها دماسنج ها دمایی بالای سی و دو و حتی سی و چهار درجه را نشان می دهد ، خیلی ها شنا کردن را به سایر تفریحات ترجیح می دهند .
از استخرهای مجاز که بگذریم ، عده ای ترجیج می دهد در رودخانه های پر آب ، پشت سد ها ، دریاچه ها ( اوان در الموت ) و کانال های آبیاری شنا کنند و هشدارهاي دستگاههای مسئول هم نتوانسته است از اين شوق خطرناك مردم به شناكردن در اين آبها بكاهد.
کانال آبیاری دشت قزوین به طول یکصد کیلومتر کانال مادر و هزار و صد کیلومتر انشعابات فرعی کمتر کسی باور می کند با آن آب زلال و به ظاهر آرام و روانش ، قاتل زنجیره ای باشد که هر ساله عده ای در آن جان خود را از دست می دهند.
سعید کشاورز از اهالی شهرک حصار خروان بخش محمدیه می گوید : من و دوستانم بیشتر اوقات برای شنا کردن به کانال مادر می رویم و همه کاملا با فنون شنا آشنا هستیم و نگرانی هم نداریم.
علی زارعی که ساکنان روستای نجف آباد قزوین است می گوید : وقتی از بیرون کانال نگاه می کنیم ، آب جریان تندی ندارد اما خودم چندین بار شاهد غرق شدن افراد در همین کانال بودم.
وی می افزاید : وقتی رسانه ها بارها از خطرناک بودن کانال مادر قزوین سخن می گویند ، چرا عده ای که کم هم نیستند هر روز برای شناکردن دل به این کانال می سپارند و با جان خودشان بازی می کنند .
آب کانال مادر قزوین از سد شهرستان طالقان در استان البرز تامین می شود و با توجه به این امسال حق آبه استان قزوین از این سد تامین شده ، این کانال هم اکنون پر از آب است.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قزوین می گوید به طور میانگین رودخانه زیاران و کانال آبیاری دشت قزوین که به کانال مادر معروف است ، سالانه بین بیست تا سی قربانی می گیرد.
موسی خانی اضافه می کند: افرادی که در این کانال جان باختند کسانی بودند که برای لحظه ای جانشان را به این آب های به ظاهر آرام سپرده بودند.
وی می افزاید : فقط در ده روز گذشته سه نفر که یکی از آنها دانش آموز و دیگری دانشجو بوده است ، در کانال آبیاری قزوین جان خود را از دست داده اند .
قزوینی ها مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین هم با بیان اینکه کسانی که در کانال مادر قزوین شنا می کنند از فشار زیر آب اطلاعی ندارند می گوید : آبی که در این کانال جریان دارد از سی هزار لیتر در ثانیه شروع می شود و تا سه متر مکعب در ثانیه می رسد.
رضایی از ماموران سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قزوین می گوید : حتی اگر فردی آشنا به فنون شنا هم باشد سرد بودن بیش از اندازه آب موجب منقبض شدن عضلاتش می شود و نمی تواند بعد از مدتی اقدامی انجام دهد.
به گفته رضایی، این کانال فقط برای آبرسانی احداث شده است و به هيچ وجه براي شنا كردن مناسب نيست.
مامور سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اضافه می کند:در مواقعی که غرق شدگی اتفاق می افتد از محلی که عملیات جستجو شروع می شود تا جایی که جسد پیدا می شود بیست تا سی کیلومتر مسافت طی می شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین هم می گوید : در مواقعی که جستجوها نتیجه نمی دهد و برای پیداکردن جسد مجبوریم با حکم دادستانی ، آب کانال را قطع کنیم که آن هم تبعات زیادی دارد.
تاخیر در آب دهی به مزارع و باغ ها و کاهش بهره وری از مهمترین آثار قطع بی موقع آب کانال مادر قزوین است .
ابراهیمی پاک رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین می گوید:آب کانال بیش از شصت هزار هکتار از مزارع و باغ های این استان را تامین می کند و اگر تاخیری در جریان انتقال آب صورت بگیرد ، ضمن اینکه ترافیکی در آبدهی ایجاد می کند ، میزان بهره وری را هم حداقل پانزده درصد کاهش می دهد.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قزوین هم می گوید : با توجه به اینکه کانال مادر قزوین درمسیر هزار و دویست کیلومتری خود شهرها و روستاهای زیادی را در کنار خود دارد ، ضروری است اقدامات لازم برای ایمنی مردم و همچنین اطلاع رسانی صحیح و به موقع صورت بگیرد .
شفیعی می افزاید : به عنوان مثال در کنار این کانال ، ناحیه شهری مهرگان را داریم که بیش ازبیست و سه هزار خانوار هم اکنون در آن ساکن هستند که با تکمیل شدن این جمعیت به صد هزار نفر می رسد لذا رعایت اصول ایمنی از جمله پیش بینی حفاظ در این مناطق ضروری است.
وی اضافه می کند : اقدام دیگری که انجام آن ضروری به نظر می رسد سرپوشیده کردن کانال مادر به ویژه در خود شهر قزوین است ، که چندین کیلومتر طول دارد.جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.