رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

ماتم کده - نمایش محتوای صدا

 

 

ماتم کده

Loading the player...
نمایش ماتم کده در تاریخ های 95/7/12، 95/7/13، 95/7/14 ساعت 14:30 و تکرار آن همان روز ساعت 23:30 به مدت 30 دقیقه از صدای مرکز قزوین پخش شد.
یکی از شاعران به نام ملا قربان بیدل قزوینی مدتی بود که نمی توانست شعر بگوید ، در سفر به قزوین به خانه میرزا محمد که یکی از دوستانش بود، می آید ولی قزوین را شهری طاعون زده می بیند و تصمیم می گیرد که به شهرش برگردد اما دختر بچه ای طاعون زده را می بیند و تصمیم می گیرد در شهر قزوین بماند و یاریگر طاعون زدگان گردد.
ملا قربان از مردم شهر برای یاری رساندن به طاعون زدگان کمک می خواهد اما کسی کمک نمیکند و همه از او دوری می جویند. او مستاصل به میان طاعون زدگان بر می گردد. از دوستش کمک می خواهد که جایی را معرفی نماید که طاعون زدگان را مداوا کند. دوستش می گوید به نزدیکی امامزاده حسین برو که محل زندگی طاعون زدگان است. ملاقربان همراه دختر بچه راهی امامزاده حسین می شود و در انجا پیرمردی که مداح اهل بیت است از او می خواهد که به ادرس منزلش برود و تربت امام حسین را برای او بیاورد. او این کار را انجام میدهد و پیرمرد بعد از اوردن تربت در آغوش ملا قربان فوت می نماید. ملاقربان از خستگی در همان جا به خواب می رود و در خواب مادرش را می بیند که به او می گوید که وقتی او به دنیا امده همه می گفتند که چند روز بیشتر زنده نمی ماند اما مادرش سلامتی وی را از امام حسین می خواهد و او کمک می کند و بچه اش زنده می ماند. ملاقربان بعد از بیداری نذر می کند که اگر طاعون از شهر رخت بندد، شرح وقایع عاشورا را بسراید. بدنبال نذر ملا قربان، فردا اعلام شد که طاعون از شهر رفته ملا قربان خوشحال می شود و سعی می کند نذرش را برآورده کند. از میرزا محمد می خواهد کاغذی بیاورد و شروع به نوشتن کند. ابیات ماتمکده یکی پس از دیگری به زبان وی جاری می شود. ملاقربان شادمان است که عهدش را ادا نموده است.
تاریخ تولید: 1395
  • تهیه کننده: آقای احسان هنرمندنیا
  • کارگردان: آقای رضا داداشی
  • نویسنده: آقای احسان هنرمندنیا
  • صدابردار: آقای حسن چگینی
  • گوینده: آقای علی جباری فرد
  • ویراستار و مشاور ادبی: خانم مریم قلی خانی
  • بازیگران: اقایان حسین توسلی، مهدی خدایی، میر شهرام میر وهابی، احسان هنرمندنیا، محسن عابدینیان – خانمها سمیرا حاج فتحعلی، کیمیا کاکاوند، پوران عزیزپور


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام نمایش خوبی بود من هر 3 قسمت آن را پیگیر... محمد ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ ۱۲:۲۸

محمد
با سلام نمایش خوبی بود من هر 3 قسمت آن را پیگیر بودم از عوامل برنامه نهایت تشکر را دارم.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ ۱۲:۲۸