رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

مداح حبیب الله زمانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مداح حبیب الله زمانی

مداح حبیب الله زمانی

Eulogist Habibollah Zamani

مداحان اهل بيت،كه با ذكر مصيبت و ذكر فضايل خاندان وحى، مجالس حسينى را گرم و اشك عاشقانه شيعيان آل الله را جارى مى‏سازند،از عوامل مهم بقاء فرهنگ ‏عاشورا می باشند. مداح،در اصطلاح شيعى،به كسانى گفته مى‏شود كه در ايام ولادت ها وشهادت هاى ائمه‏«ع‏» در مجالس جشن و عزا به خواندن اشعارى در فضايل و محمد وآل محمد، يا در مظلوميت آنان مى‏پردازند.ولى اغلب، به مرثيه خوانان حسينى گفته‏ مى‏شود كه با خواندن شعر مرثيه و ذكر مصيبت،اهل مجلس را مى‏گريانند. مداحى اهل بيت و نوحه خوانى در سوگ آنان،از جمله كارهايى است كه حادثه‏ عاشورا را زنده نگهداشته است.ائمه نيز از مداحان و ذاكران، تقدير و تشويق مى‏كردند، صله مى‏دادند، دعا مى‏كردند و براى اين كار، فضيلت و ثواب بسيار مى‏شمردند.

آقای حاج حبیب الله زمانی فرزند شیخ الذاکرین قزوین حاج میرزا کرم زمانی از تعزیه خوان های بنام قزوین و ایران تعزیه و مداحی را در سن پنج سالگی از محضر استادی وارسته همچون پدر شروع کردند.از آنجایی که این خانواده بزرگوار به طور موروثی در کار تعزیه و مداحی بودند ایشان نیز به این سمت کشیده می شوند و ماننند همه مداحان ابتدا با بچه خوانی کار را شروع کرده و با پیشرفت در مداحی و تعزیه با ایفای نقش حضرت علی اکبر جایگاهی را برای خود در تعزیه برقرار می سازند.همین امر سرآغاز حضور جدی و پر شتاب ایشان در عرصه مداحی و تعزیه خوانی می گردد؛ و به مرور زمان با آموختن تجربه و گرفتن درس از اساتید بزرگوار این عرصه به عنوان یکی از پیرغلامان بزرگوار استان قزوین شناخته می شوند.

محرم - ماه محرم - مداحان اهل بيت - ذكر مصيبت - فلسفه عاشورا - عاشقان حسینی - پیر غلامان – پیر غلامان قزوین - مداح حبیب الله زمانی -

 

Loading the player...