رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

مداح علی شیرمحمدی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مداح علی شیرمحمدی

Loading the player...

مداح علی شیرمحمدی

Eulogist Ali Shirmohammadi

مداحان اهل بيت،كه با ذكر مصيبت و ذكر فضايل خاندان وحى، مجالس حسينى را گرم و اشك عاشقانه شيعيان آل الله را جارى می سازند،از عوامل مهم بقاء فرهنگ‏ عاشورا می باشند. مداح،در اصطلاح شيعى به كسانى گفته مى‏شود كه در ايام ولادت ها وشهادت هاى ائمه‏«ع‏» در مجالس جشن و عزا به خواندن اشعارى در فضايل و محمد وآل محمد، يا در مظلوميت آنان می پردازند.

ولى اغلب، به مرثيه خوانان حسينى گفته‏ می شود كه با خواندن شعر مرثيه و ذكر مصيبت،اهل مجلس را می گريانند. مداحى اهل بيت و نوحه خوانى در سوگ آنان،از جمله كارهايى است كه حادثه‏ عاشورا را زنده نگهداشته است. ائمه نيز از مداحان و ذاكران، تقدير و تشويق می كردند، صله می دادند، دعا می كردند و براى اين كار، فضيلت و ثواب بسيار می ‏شمردند.

آقای علی شیرمحمدی متولد سال 1323 در قزوین روستای حصار خروان از خانواده ای مذهبی،از مداحان و پیرغلامان خوش ذوق قزوین می باشند که از طفولیت به دلیل حضور در مراسم و مجالس دعا و مرثیه برای ائمه اطهار نسبت به این هنر ابراز علاقه نشان می دهند.

ایشان به دلیل آشنایی سبب که با آقای تقوی از روحانیون بنام قزوین داشتند از دوران نوجوانی و در سن 12 سالگی تعزیه را به طور حرفه ای آغاز کردند.البته از سن 6 سالگی تحت تعلیم این استاد بزرگ قرار گرفته و به عنوان بچه خوان در مجلس تعزیه همکاری می کردند.

که همین امر سرآغاز حضور جدی و پر شتاب ایشان در عرصه مداحی و تعزیه خوانی می گردد؛ و به مرور زمان با آموختن تجربه و گرفتن درس از اساتید بزرگوار این عرصه به عنوان یکی از پیرغلامان بزرگوار استان قزوین شناخته می شوند.