سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

مرثیه های مذهبی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مرثیه های مذهبی

Loading the player...

دانلود

در ادبیات فارسی گذشته ، مرثیه به اشعاری گفته می شد که در عزای در گذشتگان ، بستگان ، خلفا، سلاطین و ... سروده می شد اما امروز مرثیه معنی خاصی را پذیرفته که و آن اشعاری  است که در ماتم رحلت پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) بویژه امام حسین (ع) و شهدای کربلا سروده می شود . 
معروف است که اولین مرثیه را حضرت ابوالبشر ، آدم صفی الله(ع) در مرگ فرزندش هابیل سروده است و تأثر و تأسف خود را با نوحه ای جانسوز ابراز نمود . نویسنده کتاب «مرثیه عشق»  در این خصوص می نویسد « از آن روزی که هابیل مظلومانه به شهادت رسید و حضرت آدم (ع) در غم فراق او مرثیه سرود ،هزاران سال می گذرد و این نشان می دهد که مرثیه سرایی قدمتی دیرینه دارد.»
بطور کلی مرثیه را می توان به دو بخش مراثی مذهبی و مراثی غیر مذهبی تقسیم بندی کرد:مراثی مذهبی عبارتست از مرثیه هایی که شاعر با توجه به باورهای دینی در مــــرگ و ماتم یکی از شخصیت های دینی و مذهبی خویش می سراید و مراثی غیر مذهبی شامل کلیه ی اشعاری است که در ماتم اعضای خانواده ، بستگان ، سلاطین ، امیران ، جنگاوران و... سروده می شود.برخی از شاعران فقط به مراثی مذهبی پرداخته اند و برخی دیگر فقط مرثیه های غیر مذهبی سروده اند و عده ای از شاعران دیگر نیز در هردو زمینه طبع آزمایی کرده اند.