سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

مسابقه تلفنی « ۰۲۸ » - نمایش محتوای صدا

 

 

مسابقه تلفنی « ۰۲۸ »

  • تهیه کننده :  مهدی خدائی
  • گوینده : رامتین چیت سازان
  • طراح سوال : مهدی خدایی
  • دستیار تهیه : خانم حمیده قوامی – خانم کبری محمدی – خانم اکرم نجفی
  • صدابردار : کامران خدابنده – اصغر خدابنده
  • گوینده آیتم : مهدی خدایی
برنامه رادیویی مسابقه تلفنی « ۰۲۸ » با هدف ایجاد سرگرمی و شادی آفرینی در میان شنوندگان رادیو با رویکرد آموزشی و بالا بردن اطلاعات عمومی ایشان ؛هر روز هفته به غیر از ایام تعطیل ساعت ۱۹:۲۰ از شبکه استانی صدای مرکز قزوین پخش می شود.
این مسابقه با هدف ارتقای سطح دانش و آگاهی مخاطبان و همچنین سنجش اطلاعات عمومی آنان در رادیو قزوین برگزار می شود.
سؤالات طراحی شده در مسابقه تلفنی « ۰۲۸ » مبتنی بر مؤلفه های بومی استان در حوزه های فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و گردشگری است که در خلال مسابقه مطرح می شود تا مخاطبان پاسخ دهند.علاوه بر موارد فوق سؤالات هوش و استعداد هم مطرح می شود تا میزان هوش و سرعت عمل مخاطبان هم سنجیده شود.
بازی ها شامل مواردی همچون : 
بازی ها
- بیست سوالی: در زمان 90ثانیه وبا بیست سوال شرکت کننده می باید به پاسخ برسد.
- وارونه اعداد: چند عدد سه،چهار، پنج و شش رقمی 
- واژه یابی: در زمان 60ثانیه و حدس حروف(به تعداد حرف های واژه موردنظر)  شرکت کننده می باید به پاسخ برسد.
- بازی هپ ترکیبی: بازی هپ در مضرب 3 وبه جای واژه هپ مورد خواسته شده (همچون نام شهر،استان،گل و...) را باید بگویند. این بازی میان شرکت کنندگان برگزار می شود و برنده امتیاز را از آن خود خواهد کرد.
- اسم فامیل: بازی سنتی اسم فامیل که با حرف تعیین شده می باید مواردی که پرسیده می شود را پاسخ دهند.
- سه به یک: با سه کلید واژه می باید به مورد سوال برسند. نمونه: کاخ+سبزه میدان+صفوی = چهلستون
- مسیریابی: مبدا ومقصد سفر گفته می شود وشرکت کننده می باید در سفری30ثانیه ای با خودرو(افکت خودرو پخش می شود.)  شهرهایی که در مسیر است را بگوید.
- پاسخ وارونه: پرسش هایی که پاسخ آن بله و خیر است ومی باید به صورت وارونه پاسخ داده شوند. یعنی اگر پاسخ بله است باید گفته شود: خیر
بخش رباتیک
- چرتکه (بازی های ریاضی و هوش): بازی های گوناگون با اعداد
- حکایت افکتیه: باچند افکت جزئیاتی از یک مثل یا حکایت آشنای پارسی ارائه داده می شود وشرکت کننده می باید آن را حدس بزند.
- پازل شنیداری: یک بسته شنیداری 10ثانیه ای در چهار بخش یا بیشتر وبه ریخت درهم پخش می شود و شرکت کننده می باید آن را با ترتیب درست بچیند.
- مثل های قزوینی: یک مثل قزوینی پخش می شود و شرکت کننده می باید کابرد و معنای آن را بگوید.
- هوش وحواس: بیست واژه پخش می شود و شرکت کننده می باید در زمانی محدود آنها را تکرار کند.
- زبان بازی: بازی های گوناگونی که با واژگان می توان ساخت. نمونه: ده واژه پخش می شود وشرکت کننده می باید بگوید چند واژه سه حرفی میان آنها بود؟
- حافظه شنیداری: چندین افکت وهر افکت چندین بار پخش می شود و شرکت کننده می باید تعداد تکرار هرکدام را بگوید.
پرسش وپاسخ
- تاریخ قزوین: پرسش هایی از تاریخ قزوین در دوره های گوناگون طراحی می شود.
- توشهری: پرسش هایی از آئین نامه راهنمایی و رانندگی طراحی می شود.
- واژگان قزوینی: چند واژه قزوینی مطرح می شود و شرکت کننده می باید برابر پارسی آن را بگوید.
- جدول رمزدار: پرسش هایی از دو شرکت کننده پرسیده می شود وهربار حرفی از پاسخ جدولی افقی و چند خانه را پر می کند تا سرانجام شرکت کننده ها بتوانند رمز جدول را حدس بزنند. در این بخش پاسخ پرسش ها و رمز جدول هرکدام امتیاز ویژه خود را دارد.
- ساعت شنی: در زمان 30ثانیه پرسش هایی پرسیده می شود و شرکت کننده به فراخور اطلاعات عمومی خود به هر تعداد که بتواند پاسخ می دهد وامتیاز کسب می کند.
- ایران گردی: پرسش هایی از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرهای ایران طراحی می شود.
- جهانگردی: پرسش هایی از ویژگی های کشورهای دیگر طراحی می شود.
- سره گویی: چند واژه بیگانه که در زبان فارسی کاربرد بسیار یافته گفته می شود وشرکت کنندگان می باید برابر پارسی آن را بگویند.
- تقویم شناسی: از مناسبت های ملی، مذهبی و گاه جهانی که در روزشمار رسمی کشور آمده پرسیده می شود.
- کتاب شناسی: این بخش با هدف ترویج کتابخوانی و برای آشنایی شنوندگان با کتاب های ارزشمند پارسی طراحی شده و پرسش هایی درباره نام نویسنده، ویژگی های کتاب و... مطرح می شود.
- کدوم یکی: پرسش هایی دو گزینه ای در زمینه های گوناگون فرهنگی،تاریخی و جغرافیایی استان مطرح می شود. نمونه: کدوم یکی قزوینی نیست؟ 1.سیداشرف الدین حسینی گیلانی 2.باقرخان سعدالسلطنه وپاسخ گزینه دوم است.
- اطلاعات سیاسی: پرسش هایی دو گزینه ای از سردمداران ونظام های سیاسی کشورهای جهان
- قوانین شهروندی: پرسش هایی دو گزینه ای درباره قوانین شهروندی با هدف بالابردن فرهنگ شهروندی 
بخش شنیداری بلند
- شعر رو بگو: ترانه ای پخش می شود و در بخشی متوقف می گردد. شرکت کننده می باید ادامه شعر را بگوید. شناخت نام ترانه و نام خواننده هم برای او امتیاز آور خواهد بود.
- مثل دورتند: یکی از مثل های شیرین زبان پارسی با دور تند پخش می شود و شرکت کننده می باید مثل و کاربرد آن را بگوید.
- شعر به هم ریخته: یک بیت شعر از شعران بنام پارسی گوی به ریخت درهم پخش می شود و شرکت کننده می باید بیت درست را بگوید. گفتن نام شاعر نیز امتیاز خواهد داشت.
- مصرع دوم شعر: مصرع نخست یک بیت شعر از شاعران بزرگ پارسی گوی پخش می شود وشرکت کننده می باید مصرع دوم را بگوید. شناخت شاعر نیز در این بخش امتیازآور خواهد بود.
- سه گام: در سه بخش توضیحاتی درباره یکی از مشاهیر ویا جاذبه های دیدنی استان قزوین پخش می شود و شرکت می باید نام سوژه را حدس بزند. پرروشن است هرچه زودتر بتواند پاسخ را بگوید امتیاز بیشتری کسب خواهد کرد.
- تکه ای رادیو: بخشی از برنامه های رادیویی قزوین پخش می شود وشرکت کنندگان می باید پرسش هایی که درآن باره پرسیده می شود را پاسخ دهند.
- رادیو طوری: چند ثانیه از اجرای گویندگان رادیو در برنامه های رادیویی پخش می شود وشرکت کننده می باید اجرای وی را با همان لحن وزمینه ادامه دهد. درپایان در سه بخش فن بیان،تسلط برموضوع وبداهه پردازی امتیاز داده خواهد شد.
- گزارش طوری: شرکت کننده می باید 60ثانیه درباره ای که تعیین شده واز محلی که تعیین شده (و به وسیله افکت فضاسازی می شود) گزارشگری کند. درپایان در سه بخش فضاسازی، فن بیان و بداهه پردازی امتیاز داده می شود. نمونه: گزارشی توصیفی از یک بیمارستان درباره سرانجام وآسیب های خوددرمانی
- ترانه تیتراژ: ترانه یا موسیقی تیتراژ یکی از سریال های تلویزیونی پخش شده و شرکت کننده می باید ضمن حدس نام ان سریال به پرسش هایی که درآن باره پرسیده می شود پاسخ دهد.
- صدای بازیگر: بخشی از نقش آفرینی بازیگران در فیلم پخش می شود و شرکت کنندگان می باید ضمن حدس نام بازیگر به پرسش هایی که درباره او پرسیده می شود پاسخ دهند.
- میگم بگو: جمله هایی که تکرار ان دشوار است در چند مرحله پخش می شوند و شرکت کننده می باید سه بار آن را تکرار کند. در صورت ادای درست آن جمله بعدی که امتیاز بیشتری نیز دارد پخش می شود.
- آپارات: بخشی از فیلم های مطرح سینما و تلویزیون ایران پخش می شود وشرکت کنندگان می باید به پرسش هایی که درآن باره مطرح می شود پاسخ دهند.
- گرامافون: بخشی از یک تصنیف قدیمی پخش می شود و شرکت کنندگان می باید به پرسش هایی که درباره نام، خواننده ، آهنگساز، شاعر و دستگاه موسیقیایی آن مطرح می شود پاسخ دهند.
سال تولید: ۱۳۹۹