جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

مسگری - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

مسگری

مسگری

مسگری یکی از حرفه های سنتی است که در آن صنعتگر با چکش کاری روی مس با ابزارهای مختلف ظروف متنوعی همچون سینی، دیگ، مجمعه، پارچ و... می سازد.

بر اساس کشفیات باستان شناسی در منطقه قزوین و اشیاء فلزی بدست آمده در گنج تپه واقع در خوروین (در نزدیکی قزوین) و تپه های باستانی بوئین زهرا سابقه صنایع فلزی را می توان به هزاران سال قبل نسبت داد.

از تاریخچه مسگری در قزوین اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولیکن با توجه به اینکه قزوین در دوره صفویه یکی از پایگاههای حکومتی (پایتخت) به شمار می آمده این هنر نیز همانند دیگر صنایع دستی در منطقه شکوفا می شود به طوری که یکی از مراکز اصلی تولید مسگری در ایران تا مدتها شهر قزوین بوده است.

همچنین با توجه به تحقیقات میدانی و مصاحبه های به عمل آمده با اساتید هنر صنعت مسگری این حرفه در قزوین بیش از چندین سده قدمت دارد چرا که مسگری به صورت سینه به سینه از پدران به فرزندان انتقال یافته است و طبق بررسی های به عمل آمده، اساتید در قید حیات که هم اکنون به این حرفه در بازار مسگرها اشتغال دارند بالای هفتاد سال سن داشته و پدر و جد ایشان نیز صنعتگر این حرفه بوده اند.

به گفته یکی از فرزندان اساتید مسگر در بازار مسگرها زمانی که ظروف تفلون، پیرکس ، آلومینیومی و.... وجود نداشت مردم برای پخت خوراک و یا حمل و نقل مواد خوراکی مورد نیاز خود از ظروف مسی استفاده می کردند و تا زمانی که احتیاج مردم به این ظروف ملموس بود تولید آن نیز رواج داشت و شهر قزوین نیز بر اساس همین نیاز و با توجه به کیفیت تولیدات ظروف مسی از مهمترین مراکز تولید ظروف مسی به شمار می آمده است.نوا و نمای نوروزی

  • عنوان اثر : بوی عیدی
  • خواننده : بنیامین بهادری
  • تنظیم کننده : میلاد ترابی
  • مدت زمان : ۰۳:۳۵