سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

مصاحبه با محمد مهدی توکل،گزارشگر ارشد مرکز قزوین - نمایش محتوای روابط عمومی

 

 

مصاحبه با محمد مهدی توکل،گزارشگر ارشد مرکز قزوین

در قسمت روابط عمومی وب سایت صداوسیمای مرکز قزوین بخشی بنام «صدای روستا» وجود دارد که حاصل ذوق و سلیقه ی همکاری توانمند و پیشکسوت است بنام آقای محمد مهدی توکل ؛ کسی که در مدت فعالیت کاری خود نقش بسزایی در آغاز بکار رادیو قزوین داشت.
دراین بخش گفتگویی ترتیب داده ایم با جناب آقای محمد مهدی توکل که توجه شما را به آن جلب می کنیم.

- آقای توکل سلام؛ لطفا خودتون رو برای مخاطبان معرفی بفرمائید.
من هم خدمت شما و همه ی مخاطبان عزیز وب سایت صداوسیمای مرکز قزوین سلام عرض می کنم و سال نو را به همه ی عزیزان تبریک عرض می کنم.
من محمد مهدی توکل هستم اهل گلپایگان؛ همکاری من با سازمان صداوسیما از  سال 1360 در مرکز خلیج فارس (بندرعباس) آغاز شد و در طول دوران اشتغال در این سازمان در مراکز بندرعباس، اراک، تهران و قزوین فعالیت داشتم.
- چطور شد که به استان قزوین و رادیو قزوین آمدید؟
بعد از تأسیس صداوسیمای مرکز قزوین زنده یاد محمد حسین پیله وری بعنوان اولین مدیرکل این مرکز  منصوب شدند و به دعوت ایشان برای انجام مأموریتی چند ماهه برای راه اندازی رادیو قزوین به این استان سفر کردم؛ بعد از افتتاح رسمی رادیو قزون در 13 آذر ماه 1376 و مدتی فعالیت دراین مرکز از نیمه ی دوم سال 1377 رسماً به صداوسیمای مرکز قزوین منتقل شدم.
- فعالیت در صداوسیمای مرکز قزوین چطور بود؟
من یک دهه در رادیو قزوین فعالیت داشتم و این دوره مقارن با فراز و فرودهای بسیاری بود؛ از زمانی که رادیو قزوین بعنوان صدایی نوپا تازه تولد یافته بود تا زمانی که این رسانه ی گرم بالغ شد و به بار نشست.
تا اینکه در سال 1387 به افتخار بازنشستگی نائل آمدم و اکنون هم به فعالیت های جنبی و ذوقی می پردازم.
- بریم سراغ فعالیت های رسانه ای شما بعد از دوران بازنشستگی؛ برنامه ی صدای روستا رو با چه هدفی آغاز کردید؟
این برنامه جزء فعالیت های رسانه ای بنده در دوران بازنشستگی است و از جنس فعالیت هایی است که بسیار به آن علاقه دارم و با هدف معرفی توانمندی های روستاها آنرا تولید می کنم.
- دراین برنامه ها بیشتر به چه چیزهایی توجه می کنید؟
برنامه های روستایی بیشتر رویکردی عمومی داره که تمامی جنبه های فرهنگی، اجتماعی و بعضاً سیاسی مناطق روستایی را در بر می گیره.
- چه نکاتی از مناطق روستایی براتون جالب بوده که الآن قابل گفتن باشه؟
در خلال گزارش های روستایی بخش هایی که به اقتصاد روستاها اختصاص داره واقعاً انسان رو به یاد گذشته می اندازه که علی رغم کمبود امکانات روستاها بعنوان قطب های خودکفایی ایفای نقش می کنند.
و یا اینکه مثلا در روستای نیکویه که برای گزارش رفته بودم با قبور شهدای مشروطه برخورد کردم که در هیچ برنامه ی رادیویی تا اون موقع نامی از اون برده نشده بود.
در روستای یل آباد که گزارش می گرفتم درب قدیمی خانه ای روستایی توجه مرا جلب کرد که روی گل میخک های فلزی آن یک حفره ای ایجاد شده بود که از روستائیان درباره ی آن سوال کردم آنان پاسخ دادند که این خانه در زمان حمله ی روس ها به ایران در محاصره ی قشون قزاق روس بود که این حفره آثار تیراندازی های قوای اجنبی به این سوی ساکنان این خانه بود و بسیاری جذابیت های دیگر...!
- مهمترین پیام گزارش های رادیویی شما درباره ی روستاها چیست؟
این گزارشها  درواقع حرکتی آرام و نرم برای معرفی روستاهای استان قزوین به مخاطبان است و یک رویکردی رسانه ای برای حضور در لایه های پایین جامعه با هدف انعکاس نیازها، مشکلات و توانمندیهای روستایی به مخاطبان است.
- مهمترین ویژگی گزارش های صدای روستا چیست؟
مهمترین ویژگی این گزارش ها زنده بودن و ملموس بودن این گزارش های برای مخاطبان است؛ در تولید این گزارش ها هیچ صحنه ای بازسازی نشده و هیچ برداشتی غیر طبیعی و مصنوعی نیست؛ این گزارش ها در مسیری کاملاٌ طبیعی و رئال با تمامی عناصر واقعی تهیه و تولید می شوند.
یکی دیگه از ویژگی های این گزارش های رادیویی مکتوب شدن این گزارش هاست؛ ما بعد از سفر به هر روستایی که از آنجا برنامه تهیه می کنیم؛ یک متن مکتوب هم در خصوص توانمندی های مختلف ان روستا به رشته ی تحریر در می آوریم تا اگر روزی همکار و یا پژوهشگری خواست در باره ی این روستاها تحقیق کند؛ دستمایه ی اولیه ی تحقیق در اختیارش قرار گیرد.
- به جز برنامه ی صدای روستا فعالیت دیگه ای هم دارید که قابل طرح باشه؟
بله؛ من علاقه ی زیادی به کار منبت دارم و بعنوان مبتکر منبت گره در ایران و جهان معرفی شده ام و الآن هم به این هنر اشتغال دارم.
- سخن پایانی برای مخاطبان دارید؟
خیر فقط تقدیر و تشکر از همکاران محترم روابط عمومی صداوسیمای مرکز قزوین که این فرصت را فراهم کردند تا با مخاطبان باشیم و آرزوی توفیق برای همه ی همکاران رسانه ای خودم.
سپاس و خدانگهدار
 شهدای مرکز

سخن بزرگان

پل های ارتباطی با صداوسیمای قزوین

پل ­های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

تلفن گویا: 162

تلفن: 32162112

کد قزوین: 028

پیامک : 30000281

واحد سیما

تلفن: 32162064

پیامک: 30000282

واحد صدا

تلفن: 32162056

پیامک: 30000283

واحد خبر

تلفن: 32162105

پیامک: 30000281

واحد سایت

تلفن: 32162250

نشانی سایت: qazvin.irib.ir

تلفن مرکزی

(تلفنخانه)

تلفن: 4 - 33670070

نشانی مرکز

قزوین، انتهای خیابان نوروزیان، روبروی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، صدا و سیمای مرکز قزوین