سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

مقابله با سازه های غیر مجاز نیازمند عزم جدی - نمایش محتوایی خبر

 

 

مقابله با سازه های غیر مجاز نیازمند عزم جدی

مقابله با سازه های غیر مجاز نیازمند عزم جدی

مقابله با سازه های غیر مجاز نیازمند عزم جدی

خبرگزاری صدا و سیما؛تغییر کاربری های غیر مجاز اراضی کشاورزی که به صورت خزنده در حال بلعیدن اراضی مرغوب زراعی و باغی است ، این روزها بیش از هر موضوعی بر سر زبان هاست.
بسیاری از کارشناسان حوزه کشاورزی معتقدند: اگر جلوی این تغییر کاربری های غیر مجاز گرفته نشود ، قطعا در آینده ای نه چندان دور شاهد مشکلات زیادی در بخش های مختلف کشاورزی ، اقتصادی و اجتماعی خواهیم بود لذا ضروری است با همدلی مردم و مسئولان جلوی این پدیده شوم گرفته شود .
طبق اعلام سازمان امور اراضی کشور ، قزوین هم از موضوع زمین خواری دور نمانده و این استان پس از  مازندران، تهران، گیلان و  گلستان ، دارای بیشترین پرونده زمین خواری است.
مهدی ضرآبی استاد کشاورزی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین یکی از علل پدیده زمین خواری در مناطق خوش آب و هوای کشور را بالا بودن ارزش زمین می داند و می گوید : با توجه به ارزش بالای زمین‌ ، درآمد کشاورزی و تولید هم باید افزایش یابد تا کشت برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد و تغییر کاربری مقرون به صرفه نباشد.
تنکمانی از اهالی روستای آقچری شهرستان آبیک با بیان اینکه فقط در روستای ما بین سی و پنج تا چهل بنای غیر مجاز ساخته شده است می گوید : خرد شدن زمین های کشاورزی و افزایش هزینه های تولید ، کشاورزی را حسابی سخت کرده است لذا خیلی ها چون منبع درآمدی ندارند با فروش زمین ها ، امرار معاش می کنند.
وی می افزاید : هر یک از این بناها دارای یک حلقه چاه غیر مجاز است لذا در این اوضاع و احول کم آبی اگر عده ای هم بخواهند کشاورزی کنند ، باید تغییر شغل دهند.
هم اکنون زمین کشاورزی به ازای هر نفر دو هزار و چهارصد متر مربع است و به گفته مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ، اگر هر هکتار از این زمین ها تغییر کاربری داده شود ، امنیت غذایی بیست نفر مورد تهدید قرار می گیرد.
افلاطونی  می افزاید : با توجه به روند رو به رشد جمعیت کشور ، باید مراقبت بیشتری داشته باشیم تا جایی که سرانه هر ایرانی از زمین های کشاورزی به نرم جهانی حدود هفت هزار متر برسد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور هم در قزوین می گوید : سالانه بین ده تا بیست هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تخریب می شود و با توجه به موقعیت جغرافیایی قزوین و نزدیکی آن به استان های شمالی ، البرز و درنهایت پایتخت ، مناطق خوش آب و هوای این استان هم مورد تهدید قرار گرفته است .
افشار اضافه می کند: اگر دیر اقدام کنیم پدیده زمین‌خواری در استان قزوین هم گسترش می‌یابد و مشکل‌ساز می‌شود لذا نباید اجازه دهیم دشت قزوین که در کشور بی نظیر است ، توسط سودجویان تهدید شود .
وی معتقد است : برای جلوگیری از ادامه این روند علاوه بر اینکه نیازمند تعامل بیشتر دستگاههای مسئول از جمله راه و شهرسازی و شهرداری هستیم باید از ظرفیت های مردمی هم استفاده کنیم ، موضوعی که تاکنون به نوعی از آن غافل بوده ایم.
به گفته رئیس سازمان امور اراضی کشور، برای استفاده بهتر از ظرفیت مردم سامانه صد و سی و یک را با هدف اعلام سریع تغییر کاربری های غیر مجاز در قزوین راه اندازی کردیم که به مرور در بقیه استانها فعالیت خود را آغاز می کند .
محمد رجبی از اهالی روستای رشتقون بخش مرکزی قزوین با اشاره به اینکه راه انداز ی این سامانه اقدام خوبی است می گوید:  البته پیش از این مردم همکاری خوبی با ماموران گشت جهاد کشاورزی ، راه و شهرسازی و شهرداری داشته اند و موارد تخلف را اطلاع داده اند اما حاصل آن سبزشدن یک منطقه مسکونی در کنار روستای ماست .
وی می افزاید : این بناها یک شبه قد نکشیده اند لذا از مسئولان انتظار داریم خودشان هم در عمل نشان دهند برای برخورد با سازه های غیر مجاز عزم جدی دارند.
طبق اعلام مسئولان کشوری در سالهای گذشته حدود یک ‌میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور از بین رفته است و انطوری که مدیران سازمان جهاد کشاورزی قزوین می گویند: دراین استان تا پایان سال گذشته فقط  هفتصد و هشتاد و پنج پرونده تغییر کاربری تشکیل شده و سودجویان به تخریب سازه محکوم شدند.
این میزان حکم تخریب بنا در حالی است که مسئولان دستگاه قضا در استان قزوین از روند کند اجرای آنها گلایه دارند .
انصاری رئیس کل دادگستری استان قزوین در این خصوص می گوید : از هفتصد و هشتاد و پنج حکم صادر شده حدود دویست و هفتاد حکم آن اجرا شده و بیش از پانصد پرونده درانتظار اجراست ، لذا از مدیران دستگاههای اجرایی می خواهیم در این زمینه با قاطعیت عمل کنند .
نماینده مردم قزوین ، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی هم می گوید : نکته ای که باید در اجرای حکم ها دقت کنیم ، رعایت عدالت است .
حجت الاسلام حسینی می افزاید : دوگانگی در اجرای قانون زیبنده نیست و اگر قرار است با تخلف برخورد شود باید همه یکسان دیده شوند و روستایی و شهری و مسئول و صاحب نفوذ شامل قانون شوند تا بی عدالتی نشود.
کارشناسان مرگ تدریجی کشاورزی و تهدید امنیت غذایی، کاهش تولید محصولات کشاورزی و کاهش درآمد کشاورزان، گسترش بیابان‌ها و تخریب محیط زیست، افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها و در نهایت افزایش بیکاری را ازجمله پیامدهای تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی می‌دانند.
هر چند مسئولان جهاد کشاورزی معتقدند هشتاد و پنج  درصد زمین هایی که مورد ساخت  و ساز قرار گرفته اند مجدداً به چرخه کشاورزی بازمی‌گردد اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ، جدا از بودجه ای که هدر می رود  حاصلخیزی خاک دیگر به روال قبل باز نمی گردد.
کارشناسان حوزه خاک‌شناسی می‌گویند:  برای تولید یک سانتیمتر خاک کشاورزی بین هفتصد تا هشتصد سال زمان نیاز است،  لذا باید بیشتر احساس مسئولیت کنیم.
رئیس سازمان امور اراضی کشور می گوید : اجرای طرح کاداستر برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی به ویژه در دشت بکر قزوین از این پس بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و دولت برای موفقیت در این عرصه امسال ششصد میلیارد ریال اعتبار در این خصوص پیش بینی کرده است .
افشار ، افزایش تیم های بازرسی را از دیگر اولویت های سازمان امور اراضی اعلام می کند و می افزاید :  تا پایان امسال سیصد گروه گشت و بازرسی فعال خواهد شد و بودجه لازم برای اجرای آن هم تامین شده است .
وی اضافه می کند: نگاه دولت به حفاظت از منابع طبیعی ، نگاه کارشناسی و آینده‌نگر است و امیدواریم دستگاه های دیگر هم کمک ما باشند.جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.