جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

مناره آجری خرم آباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مناره آجری خرم آباد

Loading the player...

دانلود

مناره آجری خرم آباد

Brick minaret Khorramabad

مناره آجُری یکی از آثار باستانی شهر خرم‌آباد و متعلق به قرن چهارم هجری قمری می‌باشد. این بنا با قدمتی حدود ۹۰۰ سال در جنوب خرم‌آباد و در کنار مکان شهر قدیمی شاپورخواست بر روی پایه سنگی بنا شده و حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد. قطر سطح تحتانی آن ۵/۴ متر است و با پیمودن 29 پله دورانی می‌توان به بام مناره صعود نمود.

بقایای معماری سنگ و گچ با دیوارهای ضخیم در مجاورت مناره (پارك ، میدان شقایق فعلی ) بیانگر وجود تأٍسیساتی نظیر كاروانسرا و مسجد و .... گرداگرد بنا در گذشته می باشد . با توجه به سبك معماری بنا ، احتمالاً تاریخ ساخت آن به دوره فرمانروائی دیلمیان برمیگردد . بلندای آن بر اثر عوامل طبیعی كاهش یافته و اكنون با احتساب پایه سنگی ، ارتفاع آن به 30 متر می رسد . قطر بنا در پائین ترین قسمت به 5/4 متر كاهش می یابد .

فضای داخلی آن از 29 پله تشكیل شده است . ورودی مناره در جبهه غربی روی سطح پایه قرار گرفته است . این بنا ارزشمند مربوط به دوره آل بویه (دیلمیان) میباشد. از این مناره آجری برای هدایت کاروان‌هایی که به سمت شهر باستانی شاپورخواست می‌آمده‌اند استفاده می‌ شده است.

هم اکنون نیز از فراز آن می‌توان دورترین چشم اندازهای شهر را مشاهده کرد در گذشته کاروان‌های زیادی به کمک این مناره راه خود را پیدا کرده‌اند و دیده‌ بان‌های زیادی از بالای آن دشمن را دیده‌اند و مردم را به موقع از خطر حمله آگاه کرده‌اند. این اثر به شماره ۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده ‌است.