جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

مهندس سید مرتضی نبوی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مهندس سید مرتضی نبوی

مهندس سید مرتضی نبوی

engineer Seyed Morteza Nabavi

سيد مرتضی نبوی در 6 آذر 1326 در محله مسجد محمديه قزوين، در خانواده‌ای مذهبی ديده به جهان گشوده است. وی پس از دريافت ديپلم در سال 1345 وارد دانشكده فنی تهران شد و پس از پنج سال موفق به دريافت مدرك فوق ليسانس از آن دانشگاه شد. در همين سالها وی با سازمان مجاهدين خلق آشنا و با سازمان مذكور ارتباط برقرار كرد.نبوی در اواخر مهر 1352 دستگير و دو سال را در زندان قصر و اوين گذراند و سپس آزاد شد. وی پس از آزادی با عصمت‌السادات نصری كه خود انقلابی و از مخالفان نظام شاهی بود، ازدواج كرد و صاحب سه فرزند شد.

در سالهای آخر عمر رژيم پهلوی نبوی به جمع مردم مبارز پيوست و به فعاليتهای سياسی پرداخت و در سازمان دهی جريانات مختلف سياسی عليه رژيم، پخش اعلاميه و سازماندهی تظاهرات ايفای نقش كرد.وی در توصیف مبارزات خود با رژیم شاه می‌گوید: «سال 48 تا 50 که در دانشکده فنی دانشگاه تهران تحصیل می‌کردم اوج مبارزات با رژیم طاغوت بود، در آن زمان تحرکات دانشجویی بیش از هر زمان دیگری بود و مبارزات مسلحانه نیز آغاز شده بود. در آن زمان در دانشکده انجمن اسلامی وجود نداشت و بچه‌های مسلمان در قالب صنفی فعالیت می‌کردند.

بچه‌ها در کتابخانه و اتاقی که برای فعالیت‌های ورزشی بود مبارزات و تبلیغات را انجام می‌دادند. به دلیل آنکه در آن زمان سازمان مجاهدین (منافقین) به عنوان یک گروه مذهبی مطرح بود و حمایت‌های خانواده‌های مذهبی و قشر قابل توجهی از روحانیت را به خود جلب کرده بود، بنده فعالیت‌های سمپاتی با این گروه داشتم و به همین دلیل هم به زندان افتادم.» وی پس از آزادی از زندان به دلیل اختلاف دیدگاهی که با سازمان پیدا کرده بود درخواست برای عضویت در آن را قبول نکرد.

نبوی پس از پيروزی انقلاب اسلامی به عضويت حزب جمهوری اسلامی درآمد و در همان ايام مسئول تأسيس دفتر حزب در قزوين شد. سپس به عضويت سپاه درآمد و در كنار محسن رضايی به فعاليت پرداخت.در 1360 از سپاه به وزارت پست و تلگراف و تلفن انتقال يافت و با سمت معاون اداری مالی در شركت مخابرات مشغول به كار شد و سپس در كابينه محمدجواد باهنر وزير آن وزارتخانه شد و در كابينه بعدی در سمت خود باقی ماند.

نبوی خاطره وزیر شدن خود را این چنین نقل کرده و می‌گوید: «علت رفتن بنده به دولت، آشنایی آقای رجایی با بنده بود. در اوایل انقلاب بنده عضو سپاه بودم و با آقای محسن رضایی کار می‌کردم. روزی رضایی به من گفت آقای رجایی مایلند شما به وزارت پست و تلگراف بروید و به آقای دکتر قندی که در آن زمان وزیر بودند، کمک کنید. در آنجا معاون دکتر قندی شدم، تا اینکه در حادثه 7 تیر ایشان به شهادت رسیدند و بعد از آن شهید رجایی از ما خواستند که به کمک افرادی دیگر این وزارتخانه را اداره کنیم.

بعد از اینکه آقای رجایی رئیس‌جمهور شدند آقای باهنر به نخست‌وزیری رسیدند و در ‌‌نهایت بنده یکی از کاندیداهای وزارت شدم.»حضور در دولت موسوی و استعفا: در دولت موسوی نیز نبوی سمت وزارت را بر عهده داشت. با این حال همکاری با موسوی چندان برای نبوی  دلچسب نبود و همین امر هم موجب شد تا وی عطای وزارت را به لقایش ببخشد و استعفا دهد.ورود به مجلس و مصلحت نظام: وی نماينده مردم تهران در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی بود و از اواخر دوره پنجم به عضويت مجمع تشخيص مصلحت نظام درآمد و هنوز با آن مجمع همكاری دارد.وی مدير مسئول روزنامه رسالت، قائم‌مقام دبير كل و مسئول واحد سياسی جامعه اسلامی مهندسين است.

نبوی در مهر 1383 موفق به اخذ مدرك فوق ليسانس در رشته علوم سياسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مركز شد.كتاب خاطرات سيد مرتضی نبوی، در پی مصاحبه‌های چندين ساعته، جستجو در اسناد و مدارك كتبی و شفاهی، گفتگو با نزديكان نبوی، حاصل شده است. اين كتاب با عنوانهای سيد مرتضی در يك نگاه، دوران رشد و شكوفايی، بارقه‌های اميد، قفس و اراده‌های آهنين، پرواز برای گذر از تاريكی، ضرباهنگ بودن به چاپ رسيده كه شرح ماوقع تمام اين ماجرای تلخ و شيرين است.

پايان كتاب با فهرست اعلام، اسناد و تصاوير آذين شده است كه به بهتر فهميدن كتاب كمك می‏كند. وی در مقدمه كتاب با خط خودش می‏نويسد:«آنچه می‏خوانيد خاطرات كسی است كه تحقق بسياری از وعده‌های خدا در قرآن كريم را به چشم ديده است.»