جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

میرعماد و آداب المشق - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

میرعماد و آداب المشق

میرعماد و آداب المشق

Miremad and customs Almshq

میرعماد خطاط معروفی ميباشد كه در عالم خوشنويسي مخصوصا خط نستعليق گوي سبقت از همه ربوده و چنين معمول گرديده كه هر كس را خواهند بخوبي خط تعريف نمايند گويند مير است و يا مثل مير مينويسد. گذشته از اين صنعت زيبا داراي طبع شعر هم بوده و ميرزاي سنگلاخ در جلد اول از كتاب " تذكره الخطاطين " يا " امتحان الفضلا " در ذيل شرح حال مير مذكور پاره اي از قطعات و ابيات وي را نقل كرده و در آخر مجلد دوم از كتاب نامبرده است.

 اين كتاب يا رساله را كه در طريقه نگارش خط نستعليق و مقدمات آن تاليف نموده با رساله سراط السطور  سلطانعلي مشهدي و رساله " مداد الخطوط " خواجه ميرعلي هروي كه اين دو نيز از معاريف اين فن ميباشند و رساله آنها در طرز نگارش است ثبت نموده و به طبع رسيده است.

در زمان زندگی استاد میرعماد،حاکم اصفهان قانونی وضع کرد که یک مرکز آموزش هنر خوشنویسی و نقاشی تاسیس گردد.به مرور زمان که علاقه مندان به این مرکز روی آوردند اعلام کردند که هر کدام از این هنرجویان باید مبلغی را به عنوان انعام به مرکز پرداخت نماید.

میرعماد که از این قضیه آگاه گردیده است رساله ای را تالیف می نماید به نام آداب المشق و ان را به صورت رایگان در اختیار علاقه مندانی قرار می دهد که دوست دارند آموزش ببینند ولی پول کافی برای گذراندن این دوره را داشتند.

Loading the player...