جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

میمون دژ الموت - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

میمون دژ الموت

میمون دژ الموت

Monkey fortress of Alamut

الموت سرزمینی رویایی و پر از رمز و راز،آنجا که کوه درخت رود و دره در هم آمیخته اند تا الموت را نگینی کنند بر تارک استان قزوین. در بالای روستای شمس کلایه، در صخره کوه، غارهایی تو در تو وجود دارد که آثار ساختمان در داخل آن مشاهده می شود. راه یافتن به داخل این غارها بدون طناب و نردبان کاری غیر ممکن است. غارهای شمس کلایه و آثار ساختمانی آن را محل قلعه معروف میمون دژ تشخیص داده اند.

دژ شمس کلایه مربوط به دوره سلجوقیان - دوره اسماعیلیان - سده ۵ تا ۷ ه. ق. است و در شهرستان قزوین، بخش رودبار الموت، دهستان معلم کلایه، روستای شمس کلایه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۶۱۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. به گفته ی اهالی این روستا ، سابقاً ، روستای شمس کلایه در نزدیکی این دژ و حدوداً در شمال غربی مکان فعلی روستا ، واقع بوده که بر اثر ریزش سهمگین دیواره های دژ ، روستا ، ویران و در زیر خروارها سنگ ، مدفون شده است.

قلعه میمون دژ پس ازحمله هلاکوخان درزمان رکن الدین خورشاه به تصرف لشگر مغول درآمد. این شکست پایان دوران الموت در تاریخ اسماعیلی سرزمین‌های ایران را رقم زد. میمون دژ، مرکز و پناهگاه اسماعیلیان واقع در الموت قزوین بود.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام الموت واقعا سرزمین زیبایی است و من اهل... ناصر ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ ۱۰:۵۶

ناصر
با سلام الموت واقعا سرزمین زیبایی است و من اهل انجا هستم انشالله هم استانی های عزیز برای دیدن این منطقه و آثار باستانی آن تشریف بیاورند.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ ۱۰:۵۶