رونق تولید ملی | جمعه، ۲۸ تیر ۱۳۹۸

نقش مردم قزوین در پیروزی انقلاب - نمایش محتوای دهه فجر

 

 

نقش مردم قزوین در پیروزی انقلاب

Loading the player...
پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نقطه عطفی در تاریخ کشورمان، در بهمن ماه سال 57 به رهبری امام خمینی (ره) و حمایت قاطع قشرهای مختلف مردم در شهرها و روستاها بدست آمد.
مردم قزوین نیز هم صدا و همگام با سایر هموطنان کشور در شکل گیری انقلاب و تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش آفرینی کردند، لذا با مروری کوتاه به روز شمار جریان انقلاب در استان قزوین، خاطرات آن دوران را زنده می کنیم.
روز 21 مرداد سال 57 جمع زیادی از تظاهرکنندگان قزوینی در یکی از خیابان های شهر با سردادن شعارهایی دست به تظاهرات زده و با سنگ و چوپ به مامورانی که قصد متفرق کردن آنها را داشتند، حمله کردند که در پی آن، ماموران اقدام به شلیک هوایی کردند که مردم در واکنش به این عمل، شیشه های بانک صادرات در خیابان پیغمبریه را شکستند.
یازدهم شهریور سال 57، بازاریان قزوین به عنوان اعتراض دست از کار کشیدند و مغازه هایشان را بستند و شش روز بعد یعنی هفدهم شهریور، به دلیل تحرکات و گسترده تر شدن جریان مبارزه با رژیم استبدادی، از طریق رادیو در قزوین حکومت نظامی اعلام شد.
در همین راستا برابر اعلامیه شماره یک فرماندار نظامی عبور و مرور مردم از ساعت 21 تا شش صبح ممنوع و تانکها در تمام چهارراه ها مستقر و درهای اکثر مساجد بسته شد.
بیست و چهارم مهر، تعداد زیادی از مردم که در میان آنها دانش آموزان نیز به چشم می خوردند در تجمعی خواستار لغو حکومت نظامی، آزادی زندانیان سیاسی و مجازات عاملان کشتارها شدند، در این تظاهرات 10 نفر از مردم مجروح و بازار و اکثر مدارس و مغازهای شهر تعطیل شد.
بیست وهشتم آبان سال 57، اصناف قزوین همزمان با عید سعید غدیر در اعتراض به کشتار مردم و محکوم کردن اعمال ماموران حکومت و همدردی و همبستگی با روحانیت، پزشکان، کارمندان و اطاعت از رهبری امام خمینی (ره) به دنبال تعطیلات پیاپی، به مدت سه روز با بستن مغازهای خود اعتصاب کردند.
دهم آذر، مصادف با اول ماه محرم روحانیون در اعلامیه ای، بنا به دستور امام خمینی (ره) درمورد اینکه ˈاقامه مجالس باید مستقل بوده و منوط به اجازه شهربانی و یا سازمان امنیت نباشدˈ اقدام به برگزاری عزاداری دهه اول محرم الحرام 1399 کردند.
روز هفتم دی یکی از درجه داران ارتش که با ماشین جیپ ارتش به طرف پادگان حرکت می کردند، با شنیدن شعار ˈمرگ بر شاهˈ و ˈدرود بر خمینیˈ 9 دانش آموز را زیر گرفت و با این حمله وحشیانه دانش آموزان هر کدام به یک طرف پرتاب شدند.
مردم، مصدومان را به بیمارستان رساندند که از این میان زهرا کلانتری یکتا، افسر عباسی شهرکی، حمید اعرابی و امیر اره ساز شهید شدند و پنج دانش آموز دیگر نیز پس از مدتها درمان و از بیمارستان ترخیص شدند.
ششم بهمن، در این روز عوامل رژیم شاهنشاهی و مزدوران وابسته به بهانه حمایت از قانون اساسی با قمه، قداره، چوپ و چماق با حمایت فرماندار نظامی در شهر راهپیمایی کردند و درگیری های پراکنده بین مردم و چماقداران صورت گرفت.
دوازدهم بهمن، تلویزیون بطور مستقیم ورود امام خمینی (ره) را به میهن پخش کرد که ناگهان برنامه قطع شد، مردم بلافاصله به خیابانها ریختند و با پخش نقل و شیرینی و روشن کردن چراغ خودروها به شادی پرداختند.
شانزدهم بهمن، در پی انتخاب مهندس مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر موقت از سوی امام (ره)، مردم در حمایت از حکم امام و انتخاب بازرگان راهپیمایی کردند.
بیست ویکم بهمن سال 57، راهپیمایی های گسترده مردم قزوین که از یازدهم بهمن ماه آغاز شد، همچنان ادامه داشت و مردم با راهپیمایی در خیابانها و اجتماع در مسجد النبی (ص) به سخنان سخنرانان گوش می دادند.
بیست و دوم بهمن سال 57، بدنبال سقوط نظام استبدادی 2500 ساله، مردم به خیابانها ریختند و با پخش شیرینی و گل و روشن کردن چراغ های خودورها به شادی پرداختند و در مقابل مقر حکومت نظامی تجمع نمودند و نظامیان به مردم پیوستند.