سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

همایش روش های کاربردی در کنترل و کاهش خسارت مگس زیتون - نمایش محتوایی خبر

 

 

همایش روش های کاربردی در کنترل و کاهش خسارت مگس زیتون

همایش روش های کاربردی در کنترل و کاهش خسارت مگس زیتون

همایش روش های کاربردی در کنترل و کاهش خسارت مگس زیتون

همایش روش های کاربردی در کنترل و کاهش خسارت مگس زیتون در قزوین برگزار شد
همایش روش های کاربردی در کنترل و کاهش خسارت مگس زیتون با حضور جمعی از کارشناسان و محققان در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد.
محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین در این همایش گفت: استفاده و بکارگیری از روشهای نوین می تواند خسارت آفت مگس زیتون در باغات را کاهش دهد.
اصغر محمدبیگی افزود: باید به دنبال روش های مناسب تری برای مبارزه با آفت مگس زیتون باشیم و روش شیمیایی باید به عنوان آخرین روش برای مبارزه با این آفت در مزارع باشد.
وی یکی از روش های مبارزه با آفت مگس زیتون را کنترل بیولوژیکی ذکر و اظهارکرد: مبارزه بیولوژیکی و استفاده از موجودات زنده برای از بین بردن جمعیت آفات، در سالم سازی محیط زیست بسیار موثر است.
این محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان، آفت ها را به دو دسته بومی و غیربومی تقسیم کرد که 60 الی 80 درصد آفات بومی که جمعیت آنها بنا بر دلایلی ازدیاد پیدا می کنند و 20 تا 40 درصد آفات غیر بومی هستند که بصورت خواسته یا ناخواسته وارد کشور می شوند.
محمدبیگی، آفت مگس زیتون را ازجمله آفات غیربومی دانست که بصورت خواسته یا ناخواسته وارد کشور شده است.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و منابع طبیعی استان قزوین نیز در ادامه افزود: زیتون یکی از مهمترین گیاهان روغنی محسوب می شود که بخش عمده ای از محصول برای استخراج روغن مورد استفاده و بخش قابل توجهی از آن برای مصارف مختلف فرآوری می شود .
مجید گل محمدی، عوامل همچون تغذیه، هرس، آبیاری، اقلیم و نوع و ارقام زیتون را بر روی کیفیت روغن موثر دانست و اظهارکرد: هدف اصلی در برنامه توسعه باغات زیتون در ایران توسعه روغن و کاهش وابستگی به واردات روغن های نباتی می باشد که برای دستیابی به این هدف با جوان سازی می توان کیفیت محصول برای بازاریابی و صادرات را افزایش داد.
گل محمدی تصریح کرد: بهترین زمان برداشت محصول روغن زیتون در طارم هفته آخر آبان لغایت هفته اول آذر برای رقم روغنی است.
وی اضافه کرد: حداکثر زمانی که می توان محصول را در انبار نگهداری کرد 10 روز است و اگر بیشتر از ده روز میوه آلوده را در انبار نگهداری شود کیفیت روغن استحصالی به شدت پایین می آید.
معاون مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز گفت: هشت هزار و 186هکتار از باغات استان زیر پوشش زیتون کاری در طارم سفلی قرار داد که از این میزان شش هزار و 255 هکتار بارور و یکهزار و 941 هکتار غیر بارور است.
رضا شهسواری افزود: مناطق زیتون کاری در 45 روستای بخش طارم سفلی این منطقه را به قطب تولید زیتون تبدیل کرده و رتبه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است.
وی روش های پیش آگاهی ردیابی مگس زیتون را استفاده از تله های نصب شده، جلب کننده همراه با فرمونهای جنسی، جلب کننده غذایی و تله های زرد چسب دار، نمونه برداری میوه برای تعیین وضعیت آلودگی و تعیین سن لاروری و وضعیت شفیرگی، استفاده از روز درجه یا مجموعه درجه حرارت موثر و تطبیق آن با عامل یا فنولوژی میزبان برشمرد.
معاون حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان، از روش به دام انداختن مگس زیتون شامل استفاده از تله چسبنده زرد رنگ، تله های مکفیل، روش جلب و کشتار شامل طعمه پاشی و استفاده از اکوتراب و همچنین روش عقیم سازی حشرات نر را از شیوه های مبارزه با آفت مگس زیتون ذکر کرد.
شهسواری، جوان سازی باغات زیتون، استفاده از ارقام مقاوم، متحمل و مناسب، عملیات زراعی و استفاده از آفت کش های غیرشیمیایی و گیاهی را از روشهای مدیریت تلفیقی مبارزه با این آفت دانست .
وی خرید تضمینی زیتون روغنی، جوان سازی باغات سنتی، حمایت از تولید کنندگان داخلی و تجهیزات کنترل غیر شیمیایی و ایجاد بازار رقابتی را مهمترین پیشنهادات برای افزایش تولید کمی و کیفی محصول زیتون در استان عنوان کرد.
شهسواری در ادامه خواستار مشارکت بیشتر مردم و باغداران و مسوولین استان در امر مبارزه با مگس میوه زیتون شد.
در پایان این همایش زیتونکاران و بهره برداران، مسایل و مشکلات خود را در خصوص زیتون و آفت مگس زیتون مطرح و پاسخ کارشناسی به آنها ارایه شد.جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.