سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

همایش کنترل آفت مگس زیتون در طارم سفلی برگزار شد - نمایش محتوایی خبر

 

 

همایش کنترل آفت مگس زیتون در طارم سفلی برگزار شد


در راستای ارتقای سطح علمی باغداران زیتون کار ، همایش کنترل آفت مگس زیتون در منطقه طارم سفلی شهرستان قزوین برگزار شد .
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ دراین همایش ، در خصوص روشهای پیش آگاهی ، پیشگیری و کنترل آفت مگس زیتون ، مناطق انتشار مگس ، شکل شناسی این آفت و راههای مبارزه با آفت مگس زیتون مباحثی ارائه شد .
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : مگس زیتون یک آفت همگانی است که سازمان جهاد کشاورز ی عملیات ردیابی و پیش آگاهی را برای مبارزه با این آفت برعهده دارد ولی مبارزه اصلی با آفت بعهده کشاورزان و باغداران زیتون کار است .
محمود محمودی در ادامه به اهمیت توسعه کشت گلخانه ای اشاره کرد و اظهار داشت : سیاست کلی وزارت جهاد کشاورزی در راستای مصرف بهینه آب و هدایت کشتهای سبزی و صیفی به سمت گلخانه هاست زیر این نوع کشتها ذاتا در فضای باز مقدار آب بسیار بالایی را مصرف می کنند.
وی اضافه کرد : اعتبارات و شرایط مطلوبی در زمینه توسعه کشت گلخانه ای وجود دارد که باید باترغیب  سرمایه گذاران ، کشاورزان و فارغ التحصیلان , بخش عمده ای از کشتهای سبزی و صیفی را به گلخانه ها هدایت کرد .
دکتر قرالی محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی  استان قزوین هم گفت : برای جلوگیری و بروز آفت مگس زیتون باید ایستگاههای پیش آگاهی در طی سال آماده باشند.
وی بر نگهداری و محافظت از تله های داخل باغات زیتون برای دستیابی به آمار و اطلاعات درست در خصوص آفت مگس زیتون تاکید کرد.
دکتر گل محمدی نیز از محقیقین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین  در این همایش گفت : باید به بحث مدیریت در باغ زیتون توجه ویژه ای شود .
وی اضافه کرد : در مدیریت کنترل آفت مگس زیتون باید باغداران زیتون کارهماهنگی های لازم را با کارخانه داران انجام دهند تا استحصال روغن در برنامه زمانبندی خاص انجام گیرد.
گل محمدی تصریح کرد : در مدیریت باغ باید از ابتدای فروردین ماه کلیه امور مربوط به باغ اعم از ؛ هرس ، پاچوش ها و آبیاری منظم بموقع صورت گیرد تا با مدیریت درست و مناسب باغ, از آفت مگس زیتون جلوگیری کرد.

منبع:خبرگزاری صداوسیما
 جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.