حمایت از کالای ایرانی | جمعه، ۲ فروردین ۱۳۹۸

وارث باربَد - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

وارث باربَد

وارث باربَد

این برنامه مستندی درباره ابوالحسن خان معروف به اقبال السلطان یا اقبال آذر( خواننده نامدار سالهای دور ایران زمین) می باشد.

پس از بیان مقدمه ای کوتاه در ابتدای برنامه مصاحبه ای با دکتر حسین میثمی(استاد موسیقی دانشگاه هنر) در خصوص اوضاع و احوال آن زمان قزوین انجام می شود.

دکتر میثمی چنین می گوید:  قزوین یکی از شهر های مهم اجرای تعزیه در ایران بود. شرط اجرای تعزیه هم داشتن صدایی خوش و دلنشین است. میرزا حسن ثقفی تعزیه گردان بنام آن روزگار قزوین بوده که وی استعداد ابوالحسن (که در سن 7 سالگی پدرش را از دست داده بود) را کشف و تحت سرپرستی خود می گیرد. ابوالحسن در نوجوانی از طریق میرزا حسن ثقفی با حاج عبدالکریم جناب قزوینی آشنا می شود. جناب قزوینی خود از برجسته ترین خواننده دوران خود و ردیف خوان یگانه بوده و ایشان 4 شاگرد خلف تربیت کرده اندکه از میان آنها عارف قزوینی و اقبال السلطان جایگاه بالاتری در موسیقی اصیل ایرانی دارند. یکی از تکنیک های که ابوالحسن از جناب قزوینی آموخته بوده تکنیک مرکب خوانی می باشد.

استاد حسن ناهید(نوازنده و مدرس نی) از دیگر افرادی است که به بیان میزان مهارت و حرفه ای بودن ابوالحسن خان اشاره دارند. در این بخش گفتگویی نیز با استاد داریوش پیرنیاکان (آهنگساز و مدرس موسیقی) انجام  داده شده و ایشان از دشواری مرکب خوانی و اینکه استاد دارای صدایی شش دانگ می باشد به تفضیل بیان می کند.

 در بخشی از این مستند به ملاقات استاد شهریار با اقبال آذر اشاره می شود و شعری که استاد شهریار در وصف استاد ابوالحسن خان بیان داشته اند، مطرح می شود.

تهیه کننده با استاد کیوان ساکت(آهنگساز و مدرس موسیقی) نیز مصاحبه نموده  و ایشان از سختی آواز آن دوران و راحتی آواز خوانان امروزی و اینکه چه افرادی صدای شش دانگ و چه افرادی صدای دو دانگ دارند اشاره دارند.

استاد کریم صالح عظیمی(خواننده، ردیف خوان و مدرس آواز) از نحوه بیان آواز چوپانی استاد و تبحر  سلطان آواز ایران سخن می گوید.

در این مستند سعی شده است در چهار بخش به زندگی ابوالحسن خان( اقبال آذر) بپردازد. در بخش نخست ابتدا خلاصه ای از مصاحبه با افراد سرشناس موسیقی ایران و نوه ایشان می پردازد. در بخش دوم صحبت از مهارت و تبحر ایشان در آواز و موسیقی می شود و در آن علت موفقیت ایشان بیان می شود. در بخش سوم علت عزیمت ایشان به تبریز و سکونت در آنجا و تحولات جهانی آن زمان بیان می شود و در بخش پایانی از خصوصیات اخلاقی و بارز ایشان در پایان دوره زندگی و وفات اقبال آذر بیان می شود.

وارث باربَد مستندی به مدت 50 دقیقه و به تهیه کنندگی، نویسندگی و کارگردانی نیما حسن بیگی و با تصویربرداری، صداگذاری و تدوین سعید ترابی ، گوینده متن محمدعلی ساربان در سال 93 تولید و از شبکه استانی سیمای مرکز قزوین پخش گردید.

Loading the player...
سال تولید: 1393
عوامل تولید:

تهیه کننده، نویسنده و کارگردان: نیما حسن بیگی

تصویربردار، صداگذار و تدوین : سعید ترابی

گوینده متن : محمدعلی ساربان