حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۷

وارث باربد(قسمت اول) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

وارث باربد(قسمت اول)

 مستند «وارث باربد» به نقش استاد ابوالحسن قزوینی ملقب به اقبال آذر در هنر موسیقی ایران و سبک و سیاق وی در هنر موسیقی می پردازد که بیش از یک قرن می زیسته است.
استاد ابوالحسن قزوینی (۱۲۴۲ الوند قزوین - ۱۳۴۹ تبریز) فرزند ملا موسی معروف به «اقبال‌السلطان» و «اقبال آذر» خواننده موسیقی ایرانی بود.
او در سال ۱۲۴۲ خورشیدی در شهر الوند در هفت کیلومتری جنوب قزوین متولد گردید؛ آموزش ردیف‌های موسیقی را نزد استاد حاج ملا عبدالکریم جناب قزوینی آموخت؛ و خوانندگی را در آیین تعزیه خوانی آغاز نمود.
وی به همراه گروه تعزیه قزوین برای اجرا بارها در تکیه دولت تهران و نیز در تبریز تعزیه خوانی نمود. خوانندگی وی، نمونه‌ای ازشیوه آوازی مکتب قزوین و در نوع خود بی بدیل است.
استاد ابوالحسن قزوینی  در سال ۱۲۷۷ هجری خورشیدی برای کار در شهرداری، از قزوین به تبریز رفت. و در دربار محمدعلی میرزا ولیعهد مظفرالدین شاه و بعدها نیز در  نزد احمدشاه قاجار رفت‌وآمد داشت.
استاد اقبال آذر در روز دوشنبه سوم اسفند ۱۳۴۹ در صد و هفت سالگی به علت نارسایی کبد، در خانه خود در محله اهراب تبریز درگذشت و در گورستان (وادی رحمت) تبریز به خاک سپرده شد.
مستند اقبال آذر به تهیه کنندگی نیما حسن بیگی به مدت 50 دقیقه در شبکه ی استانی سیمای مرکز قزوین تولید شد.


نمایش نظرسنجی

مخاطب گرامی،کدام یک از برنامه های شبکه قزوین را بیشتر می پسندید؟(مهلت نظرسنجی تا ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۷)
a.b.c.d.
% آرا
12% 66 هم محلی
51% 292 خانه ما
26% 147 صبح بخیر قزوین
12% 66 یه جای خوب

کل آرا: 571

Voting is disabled because this poll expired on ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ ۰۰:۰۰.