سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

والدین سخت گیر و آسان گیر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

والدین سخت گیر و آسان گیر

Loading the player...

دانلود

والدین سخت گیر و آسان گیر

Strict and permissive parents

در خانواده سخت گیر، پدر و مادر بدون انعطاف پذیری، فرزند نوجوان خود را از داشتن کوچکترین حق انتخاب و تصمیم گیری محروم ساخته و خواسته های خود را بدون منطق مشخصی به فرزندانشان تحمیل می کنند. به طور مثال: در این مدل خانواده، پدر و مادر، به طور کامل، نظرات خود را درباره نوع دوستان فرزندشان به وی تحمیل کرده و حق انتخاب دوستی را بدون هیچ توضیح مشخص و منطقی از نوجوان خود سلب می کنند.

بر عکس در خانواده آسان گیر این فرزندان خانواده هستند که به دلیل رفتار بسیار نرم و بدون چارچوب والدین، به طور کامل پُر توقع شده و هر خواسته آنان از سوی والدین عملی می شود. در این خانواده، والدین تحت کنترل کامل فرزندان هستند . به طور مثال: آنان در هر ساعتی از شبانه روز و با هر کسی که مایل هستند رفت و آمد می کنند. والدین به راحتی از خطاهای فرزندشان می گذرند و اقدامی برای برطرف سازی مشکلات رفتاری آنان نمی کنند. فرزندان در این خانواده، مسئولیت خاصی در امور داخل و بیرون از خانه ندارند و والدین، فوری، نیازهای آنان را تأمین می کنند.

والدین قاطع، قواعد و قوانین روشنی را با مشورت خانواده تعیین کرده و در اجرای آن ثابت قدم هستند.این والدین، برای قوانین شأن، دلیل و منطق روشنی دارند و در عین این که فرزندشان را برای استقلال تشویق می کنند، حد و مرز آن را هم تعیین کرده و بر فعالیت های آنان نظارت دارند. در قسمت دیگری از این فیلم، بر وظایف والدین نسبت به فرزندان و تعامل فعال پدر و مادر در امر وظیفه فرزندپروری تأکید شد.

در برخی از خانواده ها وظیفه فرزندپروری  به طور کامل در حیطه وظایف مادر تلقی می شود و  پدر خانواده فقط وظیفه خود را تأمین معاش خانواده می داند. وی تصریح کرد: مطالعات نشان داده است که حضور و نقش آفرینی مثبت و فعال پدر در امر فرزندپروری تبعات بسیار مثبتی برای خانواده به همراه دارد.