سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۴ مهر ۱۴۰۰

پخش مستند «خیالی ساز» از شبکه 4 سیما - نمایش محتوای روابط عمومی

 

 

پخش مستند «خیالی ساز» از شبکه 4 سیما

مستند «خیالی ساز» با موضوع زندگانی یکی از اساتید نقاشی قهوه‌خانه‌ای ایران از شبکه 4 سیما پخش می شود.
به گفته مدیر دفتر و روابط عمومی صدا و سیمای مرکز قزوین؛ این مستند داستانی با ساختار پرتره، سرگذشت زندگی احمد خلیلی، استاد نقاشی قهوه خانه ای ایران را از زمان تولد تا روزهای پایانی زندگی درمصاحبه با دوستان،آشنایان،نقاشان طراز اول کشور و به واسطه مرور عکس ها،فیلم ها و دست نوشته هایی که از ایشان وجود دارد به تصویر می کشد.
حسن اکبری گفت: این مستند تلاش می‌کند در مرحله اول استاد احمد خلیلی را با نمایش آثار نقاشی‌اش در قاب تصویر معرفی و ثبت کند همچنین به مفهوم نقاشی قهوه‌خانه‌ی و علت ضرورت حفظ این هنر(که یکی از دغدغه‌های استاد خلیلی بود) بپردازد و در نهایت سند تصویری ماندگاری از نقاشی و نقاشان قهوه‌خانه‌ای برای نسل‌های بعد بر جای گذارد.
وی افزود: مستند « خیالی ساز » در کنار معرفی این شخصیت و هنر نقاشی قهوه خانه ای، سعی در شناساندن و احیای هنرهای اصیل و بومی ایرانی همچون: نقالی و پرده خوانی به مخاطبان دارد وهمچنین علت کمرنگ شدن و به فراموشی سپرده شدن این هنرهای بومی و اصیل را در سال های اخیر بررسی می کند
اکبری اظهار داشت: مستند تلویزیونی « خیالی ساز » به تهیه کنندگی،نویسندگی و کارگردانی گیتی باقری به مدت ۵۲دقیقه در شبکه قزوین تولید شده است که روز جمعه هفدهم مرداد ساعت ساعت 23 از شبکه 4 سیما روی آنتن خواهد رفت.
گفتنی است استاد خلیلی در کنار اساتیدی همچون: حسین آغاسی، محمد مدبر، حسن اسماعیل زاده‌، عباس بلوکی فر و حسین همدانی فنون نقاشی قهوه خانه‌ای را فرا گرفت. آثار ایشان هم اکنون در موزه هنرهای معاصر تهران، دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، کاخ موزه نیاوران، کاخ موزه سعدآباد و موزه آزادی نگهداری می‌شود همچنین ایشان درهنر مجسمه‌سازی، شعر و ادب و مقاله نویسی هم دست داشت، اما جامعه‌ هنری او را به عنوان نقاش قهوه‌خانه‌ای می‌شناسند. استاد احمد خلیلی در سال ۱۳۸۷ بر اثر سرطان ریه در سن ۶۴ سالگی در تهران درگذشت.شهدای مرکز

سخن بزرگان

پل های ارتباطی با صداوسیمای قزوین

پل ­های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

تلفن گویا: 162

تلفن: 32162112

کد قزوین: 028

پیامک : 30000281

واحد سیما

تلفن: 32162064

پیامک: 30000282

واحد صدا

تلفن: 32162056

پیامک: 30000283

واحد خبر

تلفن: 32162105

پیامک: 30000281

واحد سایت

تلفن: 32162250

نشانی سایت: qazvin.irib.ir

تلفن مرکزی

(تلفنخانه)

تلفن: 4 - 33670070

نشانی مرکز

قزوین، انتهای خیابان نوروزیان، روبروی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، صدا و سیمای مرکز قزوین