سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

پیام تسلیت استاندار قزوین به مناسبت درگذشت همسر آیت الله سامت - نمایش محتوایی خبر

 

 

پیام تسلیت استاندار قزوین به مناسبت درگذشت همسر آیت الله سامت

پیام تسلیت استاندار قزوین به مناسبت درگذشت همسر آیت الله سامت

پیام تسلیت استاندار قزوین به مناسبت درگذشت همسر آیت الله سامت

استاندار قزوین با صدور پیامی درگذشت همسر آیت الله سامت را به بیت مکرم آن عالم بزرگ تسلیت گفت.
مرتضی روزبه در پیامی ارتحال همسر آیت الله سامت را تسلیت گفت
وی در پیام خود آورده است:
حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمدرضا سامت(زیدعزه)
سلام علیکم
احتراما، درگذشت بانوی پرهیزگار، والده مکرمه تان، همسر محترمه فقیه عالیقدر حضرت آیت الله سامت(ره) موجب تاثر گردید.
اینجانب ضمن عرض تسلیت و تعزیت از خداوند متعال برای آن مرحومه غفران الهی و برای بازماندگان صبر جمیل آرزومندم.
مرتضی روزبه استاندار قزوین
مرحومه حاجیه خانم افسر فاروقی همسر مرحوم آیت الله سامت و صبیه مرحوم شیخ ابوطالب فاروقی به دلیل کهولت روز سه شنبه دارفانی را وداع گفت.
آیت الله میرزا رحیم سامت قزوینی ششم ربیع الثانی سال 1321 هجری قمری برابر با 1281 شمسی در خانواده ای مذهبی در شهر قزوین به دنیا آمد، وی فرزند میرزا حسن از نوادگان مرحوم محمد بن فتح الله قزوینی ملقب به ملا محمد رفیع الدین مشهور به واعظ قزوینی و متخلص به واعظ از نویسندگان و شاعران پر آوازه قزوین و صاحب کتاب ابواب الجنان در علم معقول و دارای دیوانی مشتمل بر هشت هزار بیت غزل، قصیده، رباعی و مثنوی و شاگرد ملا خلیل قزوینی و واعظ مسجد جامع قزوین بود.
مرحوم آیت الله سامت در سن بیست سالگی وارد حوزه علمیه قزوین شد و به مدت پنج سال مقدمات علوم عربی و منطق و قسمتی از فقه و اصول را نزد استادان آن زمان سید هبه اله تلاتری، حاج شیخ محمد تقی مدرسی، علامه سید موسی زرآبادی و حاج میرزا محمود رییسی و حاج شیخ علی اکبر الهیان و به خصوص مرحوم حاج شیخ یحیی مفیدی فرا گرفت.
پس از آن به قم مشرف شد و در این مدت سطح را نزد عالمانی چون شیخ حسن نویسی، میرزای همدانی و مرحوم آیت اله حجت کوه کمری فرا گرفت.
چند سالی نیز در مدرسه نیماورد اصفهان به تلمذ پرداخت و از محضر عالمانی چون سید مهدی درچه ای، سید محمدعلی نجف آبادی و حاج آقا رحیم ارباب بهره گرفت.
بنا به تاکید موکد مرحوم حاج شیخ یحیی مفیدی مبنی بر لزوم عزیمت به نجف اشرف با اشتیاق تمام به نجف اشرف عزیمت کرد و عمده خارج فقه و اصول را در خدمت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی مرجع عالیقدر شیعیان در عصر خود و اصول را نزد آیت الله العظمی آقا ضیا عراقی فرا گرفت.
ایشان پس از 10 سال به قزوین بازگشت و در تمام مدت حدود 50 سال اقامتش در زادگاه خویش در مدارس دینی مولاوردیخان، التفاتیه و شیخ الاسلام گرما بخش حوزه ها و تدریس طلاب علوم دینی پرداخت.
این فقیه بزرگوار در 24 بهمن 1378 برابر با هفتم ذی العقده سال 1420 هجری قمری در زادگاهش قزوین درگذشت.جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته به صورت موقت در دسترس نمی‌باشد.