جهش تولید | جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

کاروانسرای رباط نو(سریزد) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاروانسرای رباط نو(سریزد)

Loading the player...

کاروانسرای رباط نو(سریزد)

New Rabat Inn (Sar Yazd)

رباط نو سریزد رباط نو سریزد که در شمالی ترین قسمت روستا واقعه، دارای یک پلان مستطیل شکل به ابعاد ۳۵ ×۲۰ متره که قدمتش به دوران صفویه بر میگرده . رباط نو ، عمدتاً از آجر ساخته شده. در بالای سردر ورودی رباط ،اطاقی در نظر گرفته شده که به عنوان دیده بانی کاربرد داشته و در وهله ی دوم به عنوان اعیانی نشین از آن استفاده می شده.

پیرامون حیاط، رواق ها و اطاق هایی جهت استراحت افراد در نظر گرفته شده.این رباط با گذشت سالیان سال هنوز سالم و پابرجاست و امروزه به عنوان رستوران و سالن برگزاری مجالس کاربرد داره . رباط نو سریزد روبروی رباط كهنه سریزد، در انتهای مسیر اصلی روستا، مجاور مسجد جامع و آب انبار محله پایین واقع است. از آنجا كه این رباط آجری نسبت به رباط كهنه روستا كه سازه‌ای خشتی دارد از قدمت كمتری برخوردار و آن را رباط نو نامیده‌اند.

بنای مذكور در قیاس با نمونه‌های مشابه، به لحاظ تعادل چهارسویه فضاها حول یك حیاط مركزی، به نوعی تفاوت داشته و فضاهای خدماتی آن (اصطبل، انبار، بارانداز و ...) همگی در جبهه جنوب غربی (در مقابل سردر ورودی) واقع شده و در سه جبهه دیگر حیاط، صفه‌ها و سكوهایی جهت نشستن ساخته شده است.

رباط نو سریزد که دارای یک پلان مستطیل شکل به ابعاد m۳۵ ×۲۰ ، در شمالی ترین قسمت روستای سریزد واقع است . مربوط به دوران صفویه می‌باشد كه عمدتاً از مصالح آجری ساخته شده است. در قسمت فوقانی ورودی رباط اطاقی در نظر گرفته شده است که دو کاربر را در خود جای داده ، در وهله ی اول فضا به عنوان دیده بانی عملکرد داشته و در وهله ی دوم به عنوان اعیانی نشین از آن استفاده می شده است.

در راهروی ورودی که به حیاط منتهی می گردد دو اتاق در طرفین راهرو در نظر گرفته شده است ، که این اطاق ها کنترل ورود و خروج کاروانیان را به عهده داشته است . پیرامون حیاط رواق هایی با عمق محدود و اطاق هایی جهت استراحت افراد در نظر گرفته شده و در فضای داخلی که به صورت مسقف می باشد ، محلی برای بستن شتر و اسب از آن استفاده می شده است .

این رباط با گذشت سالیان سال هنوز سالم و پابرجا می باشد و می تواند عملکرد خوبی در قالب رستوران ، برگزاری مراسم سخنرانی ، سالن برگزاری نمایش و ... را داشته باشد.