جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

کاروانسرای عقدا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاروانسرای عقدا

Loading the player...

دانلود

کاروانسرای عقدا

Caravanserai Aghda

مجموعه شهر عقدا ، حالت بسته ای دارد . ساختار آن در هم پیچیده و تو در تو است . این شهر نمونه برجسته از شهرهای قلعه گونه در اقلیم گرم و خشك است كه نماد سربلند عقدا ، بادگیرهای متعدد و یك جهته است كه گاهی بادگیرها برای بهره گرفتن از باد مطبوع از زمین ارتفاع بیشتری گرفتند .

شاخص ترین بادگیر شهر عقدا ، بادگیر كاروانسرای آن است كه با توجه به ارتفاع زیاد و كشیدگی آن به عنوان شاخص میانه راهی نیز مورد استفاده كاروانیان قرار می گرفته است . كاروانسرای 4 ایوانی عقدا ، تماما از آجر ساخته شده و ورودی آن از ضلع جنوبی است . در ضلع ورودی كاروانسرای عقدا 14 صفه بیرونی وجود دارد .

در قسمت بیرونی ضلع غربی نیز 16 صفه موجود است كه در كنار صفه های بیرونی نظیر اندرونی ، مالبند جهت بستن افسار حیوانات مهیا گردیده است . این كاروانسرا دارای فضاهایی نظیر ایوان ، صفه ، حجره ، ورودی و اصطبل است . در ابتدای دهلیز ورودی ، دو راه دسترسی به پشت بام تعبیه شده است كه در طرفین دهلیز قرار دارد .

كمی جلوتر از ورودی راه پله ، صفه ای كه پشت آن حجره است برای دالان دار در نظر كرفته شده است . در هر ضلع حیاط كاروانسرای عقدا ، 6 صفه به قرینه ساخته شده كه در طرفین ایوان جای خوش كرده اند . تمامی صفه های این بنا به حجره ختم می شود و پشت تمامی حجره ها ، اصطبلها قرار دارند كه ورودی جداگانه ای دارند .

از ویژگی معماری اسلام ، داشتن حجاب است به نحوی كه پس از گذشتن از دهلیز و دالان به فضای اقامتی مسافرین می رسیم . صفه ها در صف مقابل حجره ها ، حریم خانواده كاروانیان را محفوظ می داشته است مضافا این كه با طراحی خاص امكان آویختن پرده در مقابل صفه ها نیز وجود دارد .

اما نكته قابل ذكر آن است كه این حجاب ممانعتی در برابر روشنایی ، رفاه وسایر نیازمندیها ننموده است . امروز خرسندیم كه با تغییر كاربری فرهنگی این بنا، طالبان علم و كتاب در آن حاضر می شوند .