جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

کاروانسرای هجیب قزوین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاروانسرای هجیب قزوین

کاروانسرای هجیب قزوین

Hojeib Inn Qazvin

در 48 كیلومتری جاده بوئین زهرا به ساوه در استان قزوین کاروان سرای مادر شاهی هجیب قرار دارد كه عمر آن به دوره صفوی می‌رسد و یکی از کامل‌ترین و بهترین كاروانسراهای ایران به شمار می‌رود.  کاروانسرایی با مساحت پنج هزار و 850 مترمربع و 36 حجره که یكی از كاروانسراهای وسیع و بی نظیر كشور است.

اين کاروانسرا در شمال غرب روستاي هجيب شهرستان بويين زهرا واقع و ورودي آن در ضلع جنوبي است طرح کلي کاروانسرا مربع شکل است و در تقاطع چهار ضلع خارجي آن برج هاي مدور به صورت نيم ستون ديده مي شود داخل طاق نماهاي ورودي با قوس جناغي پوشش شده  و رسمي بندي با آجر کاري رنگي (اخرايي) دارد.راه ورود به کاروانسرا در ضلع جنوبی آن قرار دارد.

هشتی ورودی دارای فضایی وسیع است و در دو سوی آن اتاق‌هایی برای نگهبانان درنظر گرفته‌اند که با راه پله‌ای به پشت بام راه دارد.در مرکز حیاط بنایی آجری به شکل هشت ضلعی ساخته شده که از دو چهارطاقی متصل به هم با قوس جناغی باز تشکیل شده و گنبدی با آجرکاری زیبا دارد.

این بنا علاوه بر این که نقش سرداب داشته، به عنوان رختشویخانه نیز مورد استفاده بوده است.این کاروانسرا در زمان صفویه توسط زینب بیگم؛ مادر شاه عباس اول با هزینه‌ای معادل 4 هزار تومان ساخته شده است. این کاروانسرا به همراه بناهای الحاقی آن از جمله دو باغ، دو آب‌انبار، یک گرمابه و یک جویبار، یکی از کامل‌ترین و بهترین کاروانسراهای کشور بوده است.