جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

کبوتر خانه مراغه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کبوتر خانه مراغه

کبوتر خانه مراغه

Penthouse Maragha

این بنا در بخش مرکزی شهرستان مراغه در 6 کیلومتری شمال این شهرستان بالاتر از سد علویان در ضلع جنوبی روستای اسفستانج واقع شده و به فاصله 25 متری از خانه های مسکونی روستا قرار دارد.

بر اساس روایات مختلف این اثر تقریبا در اواخر دوره قاجاریه به دستور خان (ارباب) روستا احداث شده است و گویا کار دو معمار اصفهانی است. در ده سال گذشته یعنی اوائل دهه 70 بخشی از بنا و راه پله دسترسی، فرو میریزد. و در سال 1376 نیز بخش دیگری از بنا از بین می رود .

در حال حاضر 5 ضلع از 16 ضلع جداره بیرونی آن کاملا از بین رفته است. این اثر تاریخی با سازه چوبی کلاف شده در دور تا دور بنا و طبقات آن با ملات و خشت خام و از اره سنگ لاشه ساخته شده است.

 نمای بیرونی آن 16 ضلعی با قاب بندی نیم دایره تزئین یافته و در داخل نیز هشت ضلعی بوده و با ارتفاع باقیمانده 8 الی 9 متری دو طبقه شکل گرفته است که قطر آن 11/5 متر و قاب بندی های آن به عرض 2 متر می باشد. مالکیت بنا شخصی شده و قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد.

این اثر به عنوان کبوترخانه و جهت انبار و دسترسی به فضولات کبوتران برای استفاده در کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گرفته است که در حال حاضر متروک و مخروب گشته است. از خصوصیات بارز آن طرز کلاف بندی بسیار محکم و زیبا است.

قاب بندی خشتی دور تا دور اثر بسیار زیبا و دیدنی است. دریچه هایی در طبقات برای ورود و خروج کبوتران تعبیه شده و دانه بندیهای شطرنجی نیز در دور تا دور اتاقکها کار شده که در نوع خود جالب توجه است.