جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

کتیرا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کتیرا

Loading the player...

دانلود

کتیرا صمغی می باشد . در اثر شکاف طبیعی یا مصنوعی به وجود می آید . در صنایع نساجی . کاغذ سازی  و کفاشی و تهیه چسب استفاده می شود . در اکثر نقاط ایران عزیز مخصوصاْ مشهد مقدس . سبزوار . سلطان آباد . تربت حیدریه . کرمان . ملایر . کردستان و شیراز به دست می آید .
مسکن درد کلیه و مثانه بوده و از حرارت ادرار می کاهد و برای افراد لاغر خوب است چون اثر چاقی دارد . خوردن کمی از کتیرا جدار معده و روده ها را روغن می زند . خون را رقیق و اصلاح می کند . برای درمان سرفه و نرم کردن سینه و گلو و زخم شش و گرفتگی تجویز می شود . نرم کننده و تقویت کننده پوست . ضد موخوره و شفاف کننده و حالت دهنده مواست .
از بعضي انواع «گون» در اثر شكاف طبيعي يا مصنوعي به دست مي‏آيم، براي تهيه من معمولا «گون» را تيغ مي‏زنند، تمام گونه‏ هاي گون، كتيرا دارند. ولي معمولا انواع پر صمغ را كه گون كتيرا با علف كتيرا ناميده مي‏شوند انتخاب مي‏كنند. من يكي از اقلام صادراتي ايران هستم و در صنعت موارد استعمال زياد دارم. من در آب حل نمي‏شوم، ولي آب را به خود جذب كرده متورم شده و به صورت صمغ و چسب در مي‏آيم. در صنايع نساجي، كاغذسازي و كفاشي از من جهت تهيه چسب استفاده مي‏شود، و در اكثر نقاط ايران، مخصوصا مشهد، سبزوار، سلطان آباد،تربت حيدريه، كرمان، ملاير، كردستان، و شيراز به دست مي‏آيم در ايران حدود پانصد گونه «گون» مول كتيرا به عمل مي‏آيد، و در حقيقت در هر نقطه ايران نوعي خاص وجود دارد. 
صمغ من كمي تفاف، بي‏مزه و لزج است، و به رنگهاي سفيد، زرد، قهوه‏اي كم رنگ و قهوه‏اي پررنگ ديده مي‏شود. سه نوع من در بازار معروف است: كتيراي ورقي، كتيراي معمولي و كتيراي مفتولي. نوع ورقي من از تيغ زدن ساقه به دست مي‏آيد. كتيراي مفتولي را از فرو بردن سيخ يا ميخي در ساقه فراهم مي‏سازند، و كتيراي معمولي كه چندان مرغوب نيست به شكل لوله يا مدور است. قسمت عمده محصول ايران كتيراي ورقي است.
خوردن كمي از من جداره معده و روده‏ ها را روغن مي‏زند و همراه با ادويه، از مضار وحدت آنها مي‏كاهد و خون رقيق را اصلاح مي‏كند. كمي مسهل است، ضماد من ورمهاي سخت را نرم مي‏كند، سرمه من با ادويه جهت زخم چشم مفيد است. خوردن من با شير تازه جوشيده، خونريزي سينه و معده را بند مي‏آورد. مكيدن من براي سرفه و نرم كردن سينه و گلو و زخم شش و گرفتگي آواز تجويز مي‏شود و چون با عسل مرا مخلوط كرده حب يا قرص نمايند و در دهان گذاشته، پس از مكيدن آب آن را فرو برند، جهت امراض سينه و گلو مفيد مي‏باشم، خوردن من مقوي معده بوده، براي درمان ورم معده و روده مفيد است.
مسكن درد كليه و مثانه بوده، و از حرارت ادرار مي‏كاهم. من از سميت داروهاي سمي مي‏كاهم. براي چاق شدن اشخاص خيلي لاغر به آنها دستور دهيد كه روزانه كمي از مرا با مغز بادام و نشاسته به صورت پاستيل در آورده، ميل نمايند و بعد نارگيل را در شير جوشانده، روي آن بنوشند. 
در استعمال خارجي ماليدن من پوست را نرم مي‏كند، ترك لب را التيام مي‏دهد، و ماليدن آن با سركه لكه ‏هاي پوستي و كك و مك را برطرف مي‏سازد، و براي برص نيز تا اندازه‏اي مفيد مي‏باشد، و با مهر گياه از چند شقه شدن مو جلوگيري مي‏كند. شستن موهاي خشك با من و زرده تخم مرغ بسيار نافع بوده، و از شكنندگي آن جلوگيري مي‏نمايم و شوره را بر طرف مي‏سازم. ضماد من با گوگرد جهت جرب و آكله بسيار نافع است.
در داروسازي جديد، مرا جهت معلق نگاه داشتن داروهاي غير محلول و تهيه قرصهاي صمغي و براي نرم كردن سينه به كار مي‏برند و همچنين براي تهيه «موسيلاژ»ها و گرد كتيرا از من استفاده مي‏شود.