جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

کروکودیل پروسوس - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کروکودیل پروسوس

Loading the player...

دانلود

کروکودیل پروسوس

Crocodile Prosous

کروکودیل ها موجوداتی با قدمتی بیش از 120 میلیون سال می باشند امروزه اثبات شده است آنها حدود 65 میلیون سال است که تغییر نیافته اند و به همین شکل زندگی می کرده اند. این موجودات که از آن ها به عنوان باقیمانده زنده دایناسور ها یاد می شود موجوداتی با  ویژگی جالب و شگفت انگیز هستند.

این موجودات خارق العاده که برخی آنها را سلطان زره پوش آبهای آرام نیز می دانند . گرچه به لحاظ ظاهری شباهت های بسیاری دارند ولی در واقع در 23 گونه مختلف ودر قاره های آسیا ، آفریقا و آمریکا زندگی می کنند . مخلوقات بسیار منحصر بفردی که یکی از بیشمار نشانه های قدرت و دانش آفریدگار جهان هستند .

در این مزرعه کروکودیل آب شور یا پروسوس نگهداری می شود که بزرگترین گونه پرورشی در جهان است. کروکودیل یا تمساح خزنده‌ای است شگفت‌انگیز و باقیمانده از عصر دایناسورها با 4 دست و پا که دارای فک و دندان‌های بسیار نیرومند می‌باشد. این جانور در آب به راحتی شنا می‌کند اما همیشه در آب نمی‌ماند و در خشکی تخم‌گذاری می‌کند.

این موجودات خارق‌العاده که به آن‌ها «سلطان زره‌پوش آب‌های آرام» نیز لقب داده‌اند، اگرچه به لحاظ شکل ظاهری شباهت‌‌های بسیاری دارند، اما در واقع شامل 23 گونه مختلف می‌باشند. ویژگی‌های منحصر به فرد این جانداران نظیر پوست بادوام و زیبای آن‌ها و خواص پزشکی گوشت آن‌ها، سال‌هاست که مورد توجه بشر قرار گرفته است اما متأسفانه بهره‌ برداری غیراصولی و شکار بی‌رویه آن‌ها، سبب شده که نسل این حیوان در طبیعت، در معرض انقراض قرار گیرد.

هرچند در ايران نيز گونه اي از تمساح به نام تمساح پوزه كوتاه يا گاندو زندگي مي كند كه تنها كروكوديل بومي ايران و پاكستان و بزرگترين خزنده اين كشورهاست ولي چون در رودخانه سرباز در استان سيستان و بلوچستان زندگي مي كند، كمتر كسي است كه آن را از نزديك ديده و يا حتي درباره آن اطلاعاتي داشته باشد.

حال براي ديدن تمساح هاي ترسناك نه نياز است كه خطر كنيد و به رودخانه سرباز برويد تا شايد براساس شانستان اين حيوان را و نه نياز است كه بدون هيچ هيجان و آدرناليني در خانه جلوي تلويزيون بنشينيد تا مستندهاي حيات وحش را ببينيد. كافي است اگر به قشم سفر كرديد، به شهر سوزا برويد و تعداد زيادي تمساح از يك ساله تا 20 ساله را به همراه حيوانات گوناگون ديگري چون ميمون، خارپشت و كركس بومي قشم،مار بوآ، خرگوش، بز تالي كه گوشت لذيذي دارد و تامين كننده گوشت قرمز ساكنان قشم است و شترمرغ را ببينيد.

كروكوديل ها براي رشد و نمو به مكاني گرم و مرطوب نياز دارند و جزيره قشم از اين نظر براي پرورش كروكوديل مكان مناسبي است . به همين دليل است كه كروكوديل ها در كشورهايي با آب و هواي گرم و مرطوب پرورش داده مي شوند، كشورهايي مانند مالزي، تايلند، فيليپين، هند.

قيمت اين تمساح ها بستگي به سايز و سن آنها دارد و از 500 دلار تا 30 هزار دلار شروع مي شود. جوان ترين تمساحي كه براي پارك كروكوديل خريداري شده در حال حاضر يكساله و پيرترين آنها 20 ساله است. در پارك و مزرعه كروكوديل 35 تمساح در ابعاد و سن هاي مختلف نگهداري مي شود.

بچه تمساح به محض اينكه از تخم خارج مي شود، دندان دارد و گوشت مي خورد. تمساح ها جزء معدود حيواناتي هستند كه مادر پس از تولد فرزندان ديگر به آنها كاري ندارد. فصل تخم گذاري تمساح ها مانند لاك پشت ها از اواخر اسفند شروع و تا اواخر بهار به طول مي انجامد. در اين مدت هر تمساح ماده بين 40 تا 50 تخم مي گذارد كه اگر در شرايط كنترل شده باشد امكان اينكه همه تخم ها به بچه تمساح تبديل شوند، زياد است.

سه ماه طول مي كشد تا بچه تمساح ها از تخم خارج شوند. بهترين سن باروري تمساح ها از 12 سالگي تا حدود 50 سالگي است. تمساح ها گاه تا 70 سال هم عمر مي كنند. اين خزندگان عظيم الجثه بسته به وزن شان روزي يك تا 5 كيلو گوشت مي خورند كه در پارك كروكوديل هاي قشم به آنها ماهي تازه داده مي شود چون هم تازه تر و هم در دسترس تر است.