سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

کلوت های زیبای کوه مند - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کلوت های زیبای کوه مند

کلوت های زیبای کوه مند

Clute enjoy the beautiful mountain

کوه مند دارای یکی از زیباترین و بزرگترین مجموعه کلوت های ایران زمین بشمار می رود.کلوت‌ها به دلیل شکل‌پذیری شگفت انگیز و متنوع، پدیده‌ای چشمگیر و چشم اندازی کم نظیر را معمولاً در پهنه های چند ده کیلومتری به وجود امده که در کنار یکدیگر قرار گرفتن آنها جلوه‌ای خاص به منطقه بخشده است به گونه‌ای که گاه به شکل شهری باستانی، خاموش و خیال انگیز جلوه می‌کند.

منشا پیدایش کلوت ها، فرسایش مشترک آب و باد می باشد که با ایجاد شیارهایی در رسوبات ریزدانه ای اواسط سنوزوئیک به وجود آمده اند.این پدیده ها در مرکز یا حوضه های انتهایی چاله های داخلی فلات ایران به وجود می آیند.بسیاری از حوضه های مذکور کولابها و یا دریاچه هایی را در پست ترین نقطه خود تشکیل داده اند .

در مرکز این قسمت ها گل نرم متراکم و فشرده، که حاصل رس ها و سیلت های حمل شده توسط آب وخاک در دوره خشکی اخیر هستند، ته نشین شده است. در این سطوح پوشش گیاهی بوته ای به صورت پراکنده می روید و در حد فاصل آنها زمین برهنه است.

از این رو فرسایش کاوشی باد در قسمت های فاقد گیاه، به تدریج شیارهایی در امتداد جهت وزش باد ایجاد می نماید و محل بوته ها به صورت پشته های برجسته ای باقی می ماند که این کلوته غالبا" منطبق با مسیر بادهای غالب منطقه است. (برگرفته از کاویان) لازم به ذکر از تعدادی از این کلوت ها زیبا مابین روستای چاوشی از شهرستان دشتی و روشتای باشی از منطقه دلوار تنگستان به وضوح قابل مشاهده می باشد.

کلوت های زیبای مند باعث شده است سالانه این منطقه بکر شاهد حضور تعداد زیادی از گردشگران، هنرمندان، عکاسان و… در خود باشد.