جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

کمرکولی(بلبل کمری) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کمرکولی(بلبل کمری)

کمرکولی(بلبل کمری)

Nuthatch (Nightingale lumbar)

کمرکولی که به آن بلبل کمری هم گفته می شود. یک پرنده کوچک گنجشک سان است که زیستگاه آن از سیبری تا یونان ترکیه و ایران است. این پرنده  از حشرات و عنکبوت ها در تابستان و از حلزون ها و دانه های گیاهان در زمستان تغذیه می کند .

همانند دارکوب کوچکی بنظر می آید که بطور شگفت انگیزی روی درختان و صخره ها بدون اینکه از دم خود به عنوان تکیه گاه استفاده کند در جهت بالا و پایین حرکت می کند.این پرنده دارای سر بزرگ ،منقار قوی ،پاهای کوتاه با پنجه های بلند و بالهای نسبتا بلند و نوک تیز است. تک زی بوده و نر و ماده آن هم شکل بوده است.

کمرکولی ها در دو نوع کوچک و بزرگ تنها پرندگان شگفت انگیزی هستند که عادت دارند از درخت به حالت راه رفتن پایین بیایند. دره های تنگ و سنگی کوهپایه ها و صخره های مرتفع کوهستانی زیستگاه مناسبی برای لانه سازی این پرندگان است. آشیانه اش را به طرز زیبایی با جمع آوری خاک صمغ گیاهان و بزاق خود همانند یک قیف مخروطی شکل بر روی دیواره ها می سازد.

این پرنده در دره های صخره ای و تنگ، حاشیه های نیمه بیابان و گاهی دارای درختان پراکنده، به سر برده و آشیانه را بر سطح صخره ها، به صورت آویزان از گل می سازد. و سوراخی بالای آن ایجاد می کند. در ایران، بومی و فراوان است.