جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

کمک به مستمندان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کمک به مستمندان

Loading the player...

دانلود

"وَ إِذَا وَجَدْتَ مِنْ أَهْلِ الْفَاقَةِ مَنْ يَحْمِلُ لَكَ زَادَكَ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ فَيُوَافِيكَ بِهِ غَداً حَيْثُ تَحْتَاجُ إِلَيْهِ فَاغْتَنِمْهُ وَ حَمِّلْهُ إِيَّاهُ وَ أَكْثِرْ مِنْ تَزْوِيدِهِ وَ أَنْتَ قَادِرٌ عَلَيْهِ فَلَعَلَّكَ تَطْلُبُهُ فَلَا تَجِدُه‏"
'و هنگامى كه از طبقات تهيدست و مستمند، كسى را يافتى كه زاد راه تو را بسوى روز قيامت حمل كرده و بدوش بكشد، و فرداى قيامت همان زمان كه سخت به آن نياز دارى، سالم و دست نخورده آن را به تو برگرداند، پس وجود او را غنيمت شمرده، بى درنگ زاد راهت را بر دوش او بگذار و هر چه مى توانى توشه بيشترى را با او بفرست كه اكنون تو بر اين كار قدرت دارى و توانائى، چه بسا كه بعدا او را طلب كنى و ليكن ديگر او را نيابى و دسترسى به او پيدا نكنى'.
در اين جملات، لطافت و ظرافتى به كار رفته كه به جدّ قابل توجه و در خور هرگونه تحسين و تقدير است، زيرا در برداشت امام اميرالمومنين عليه السلام، شخص فقير و مستمندى كه به سوى انسان مى آيد تا از او چيزى طلب كند، در حقيقت براى خدمت كردن به او آمده؛ او مى آيد تا داوطلبانه بار ما را به دوش بگيرد و با كمال علاقه و صميميت آن را به منزل برساند.
اين در ديد قاصر و كوتاه بين ماست كه شخص فقير را وجودى عاطل و باطل و مزاحم مى دانيم، اما در ديد امام على (عليه السلام) او عنصرى خدمتگذار است كه براى خوشبخت كردن ما رو به ما آورده. او رنج و زحمت بدوش كشيدن بار و زاد و توشه ى ما را از دوش ما بر مى دارد و بسوى موعد ما كه روز قيامت است حمل مى کند و در ساعتى كه شديدترين ساعات است و آدمى سخت نيازمند به وسائل است، آورده و تحويل مى دهد.
پس اعانت و كمك به مستمندان در ديد ظاهرى، انفاق كردن و كمك نمودن به آنان است، و ليكن در واقعيت، مطلب به عكس است، در اين نظر مى بينيم اين شخص فقير و تهيدست دارد به ما كمك مى كند و مشكل ما را حل مى نمايد. در ديد ظاهر بينان، كمك كننده، منت بر شخص مستمند دارد، ولى در دين واقع بينان، فقيرى كه چيزى را دريافت كرده او بر ما منت دارد.
بنظر مادى، مالى را كه به فقير مى دهيم از دست ما رفته، ولى در نظر الهى، اين يك حساب پس انداز است كه بوسيله آن شخص فقير براى ما باز مى شود و مهمتر آنكه در مواقع ضرورى كه انسان سخت حاجتمند و گرفتار است و رو به هر كسى مى آورد و دردش درمان نمى شود، از آن حساب پس انداز استفاده و برداشت كرده خود را از عذاب اليم الهى رهانيده و نجات مى دهد.