رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

کویر نمک استبرق - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کویر نمک استبرق

کویر نمک استبرق

Salt desert milkweed

کویر نمک استبرق در استان کرمان شهرستان سیرجان واقع است. کویر استبرق بیش از 200 سال پیش دریاچه کم عمقی بوده که به دلیل تغییرات اقلیمی خشک شده است و در حال حاضر شرایط کویری به خود گرفته است. این کویر در 16 کیلومتری جنوب شهربابک، در محدوده روستای استبرق قرار گرفته است و برای دسترسی به این کویر از طریق جاده ارتباطی شهرستان شهر بابک به روستای مزار و سپس روستای استبرق امکانپذیر است.

جالب آنکه در فاصله 2 کیلومتری از آن آب شیرین و گوارا، تفاوتی جالب را برای گردشگران رقم می زند. به نظر می رسد این دریاچه ادامه ناپیوسته کفه نمک سیرجان باشد. ارتفاع کویر از سطح دریا در حدود 1754 متر است و گستره ای شمالی جنوبی دارد. طول کویر در حدود 4 کیلومتر و عرض آن در بیشترین حالت 1.5 کیلومتر است.

به دلیل وجود دیواره ای طبیعی در سمت شرق کویر، سیلابهای فصلی و هرزآب های ورودی از شمال و جنوب کویر در این مکان جمع شده و به دلیل شوری خاکهای بالا دست حالت کویری و نمکزار به این منطقه داده است.در داخل کویر استبرق هیچ گونه پوشش گیاهی قابل مشاهده نیست. تنها در حاشیه کویر گیاهان هالوفیت و شور پسند همچون اشنان و گز قابل مشاهده هستند.

در خارج از منطقه کویر در زمینهایی که شوری خاک کمی کاهش می یابد می توان پوشش گیاهی شامل :گون، اسفناج وحشی، تره تیزك، گل گندم، شقایق كوهی، زنبق صحرایی، ملیكا، خارشتر، مشاهده کرد. همچنین در حاشیه کویر نخلستانهای فراوانی قابل مشاهده است.