جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

گفتگو با مجری برنامه «سحرگاهان» شبکه قزوین آقای سید حسین بی نیاز - نمایش محتوای روابط عمومی

 

 

گفتگو با مجری برنامه «سحرگاهان» شبکه قزوین آقای سید حسین بی نیاز


- لطفا نظرتون راجع به عنوان «جشن رمضان» جشن بندگی و خصوصاً ایجاد فضای شاد و مفرح برای مخاطبان در ماه مبارک رمضان چیست؟ چطور میشه در برنامه های ماه مبارک نشاط و شادابی رو برای مخاطبان به ارمغان آورد؟
ثنا و حمد و بی پایان خدا را
که در صنعش پدید آورد مارا
ماه مبارک رمضان سحرگاهان روشن جان است، رمضان یعنی باغستانی از عطرهای خدا یعنی بزمی که خداوند متعال آماده کرده تا رستگاری ما آدمهارا تضمین کند.تعبیر زیبایی را در سوالتان بکار بردید"جشن رمضان" و جالب است بدانیم که در سخن بزرگان دین و اشعار شاعران سرزمین مان در آستانه حلول ماه مبارک، آمدن این ماه بندگی را مژده می داده اند:
مژده ای دل که مبارک رمضان بازآمد
آنچه معشوقه دل بود ، همان باز آمد
یا درجای دیگر مولانا میفرماید:
مبارک باد، آمد ماه روزه
رهت خوش باد، ای همراه روزه
شدم بر بام تا مه را ببینم
که بودم من به جان دلخواه روزه
از آنجاییکه خداوند باریتعالی در این ماه درهای رحمت و مغفرت خویش را به روی بندگانش گشوده است، مومنان نیز می توانند با شادابی و نشاط معنوی بر سر سفره نعمات بی نظیر الهی حاضر شوند و هریک با توجه به ظرفیت وجودی خویش از آن متنعم گردد. مانیز به عنوان خدمتگزاران مردم در برنامه سحرگاهان با  تقدیم آیتم های جذاب و متناسب اوقات سحرگاهی در صدد هستیم این نشاط معنوی را تقویت ببخشیم.
در طول این سالها تجربه به ما ثابت کرده است که چه بخش هایی بیشتر توجه مخاطبان عزیزمان رو به خود جلب می کند و بر آن شده ایم تا برخی از آیتم ها را تقویت کنیم.
- با توجه به اینکه شما سال هاست مجری برنامه سحری شبکه قزوین هستید، بفرمائید که تفاوت این برنامه با برنامه های دیگری که شما در شبکه قزوین اجرا کردید به لحاظ ارتباط با مخاطبان چگونه بوده است؟
خاطرم هست ماه مبارک رمضان سال ۸۷ که تنها یکسال تجربه گویندگی در رادیو را داشتم بصورت کاملا اتفاقی بخاطر مشکلی که برای گوینده برنامه سحرگاهی پیش آمده بود از حقیر خواسته شد تا مسئولیت اجرای برنامه "چه مبارک سحری" را برعهده بگیرم که تجربه بسیار زیبا و متفاوتی برایم بود و از آن پس چندسال پیاپی را نیز به اتفاق دیگر همکاران ارجمندم در ویژه برنامه سحرگاهی رادیو حاضر میشدیم.
بعد از آنکه تصمیم مدیران وقت شبکه استانی سیما براین شد که ویژه برنامه سحر تلویزیون نیز زنده به روی آنتن برود  با توجه به تجربه همکاری بنده با تهیه کننده ویژه برنامه های معارفی مرکز،حجه الاسلام والمسلمین احمدی ایشان لطف نموده و از بنده خواستند تا افتخار اجرای برنامه "شمیم سحری" را نیز داشته باشم. باید اعتراف کنم که فضای برنامه سحرگاهی سیما با رادیو کاملا متفاوت است و ضمن آمادگی بسیار بیشتر، مجری برنامه از نظر ظاهری نیز باید آماده تر و شادابتر باشد.
این برنامه حتی با تمام برنامه های دیگر تلویزیون که تجربه کرده ام تفاوت های بسیار آشکاری دارد. شما می بایست در  ساعاتی که جسم و روان انسان نیاز به استراحت کامل دارد برخیزی و با آمادگی تمام بدون این که چهره خواب آلود و خسته ای داشته باشی با شادابی و نشاط و تمرکز بالا مطالب مفیدی را در اختیار سحرخیزان عزیز قرار دهی! جالب است مخاطبان برنامه "سحرگاهان" نیز با دقت نظر بیشتری مطالب عنوان شده را دنبال می کنند و این مسئله وظیفه دست اندرکاران برنامه را سنگین تر می کند.
- کمی از حال و هوای خودتون برامون بگید. با توجه به اینکه یک ماه هنگام سحر باید در مرکز و سرکار باشید، قاعدتاً شما سال هاست که وقت سحر در کنار خانواده نیستید!
قبل از اینکه از حال و هوای خودم بگویم باید این مطلب را عنوان کنم که مردم عزیز استان در هر جایی که حضور پیدا میکنم بنده را بعنوان مجری برنامه سحر ماه مبارک می شناسند و از خداوند بزرگ بخاطر این سعادتی که نصیب بنده شده است خاضعانه شکرگزاری می کنم.
ابتدای امر خانواده از عدم حضور بنده در کنار سفره سحری ابراز دلتنگی می کردند اما پس از یکسال تجربه حضورم در برنامه سحرگاهی، انگار نبود بنده برایشان عادت شده است! و رمضان هر سال بیش از بنده مشتاق حضورم در برنامه سحرگاهان هستند. بنده قادر نیستم با هیچ واژه ای شوق حضورم را در این برنامه وصف کنم و با تمام وجودم می گویم که "عاشقانه" قدم در استودیوی سحرگاهان می گذارم.
-  تاثیر حضور در این برنامه تو زندگی شخصیتون و حالات معنوی تون چگونه بوده؟
همانگونه که صاحب این ماه وعده داده است اگر دعوتش را اجابت نماییم،رحمت خاصّه خود را شامل حال بندگان روزه دار وسحرخیزش می کند. نمازهای صبحی که پس از اجرای برنامه سحرگاهان می خوانم را حاضر نیستم با هیچ لذت دیگر در دنیا عوض کنم زیرا پس از یک حس وحال عرفانی،سر سجده نهادن به درگاه الهی حلاوت وصف ناپذیری دارد. انس و الفت با برنامه سحر که بخش مهمی از شخصیت بنده را شکل داده است مسئولیت سنگین خانوادگی و اجتماعی را نیز برایم فراهم کرده است.
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ
از یُمن دعای شب و ورد سحری بود
- تنوع و تعدد آیتم های برنامه «سحرگاهان» چقدر به کیفیت این برنامه کمک می کند؟
به یاری خدا و با هدایت ومشورت مدیران محترم صداوسیمای استان و کارشناسان ارجمند و عوامل برنامه ساز این برنامه هر سال تلاش می شود ضمن افزودن آیتم های جدید،بخش هایی که در سال های گذشته بیشتر مورد توجه بینندگان عزیز واقع شده است را تقویت ببخشیم. بخش مناجات خوانی( سحرخوانی) که شبکه قزوین با دعوت از هنرمندان محترم درخشش کم نظیری از خود نشان داد،یکی از آیتم های بسیار جذاب سحرگاهان است.
امسال نسبت به سالهای گذشته دکور شکیل تر و چشم نوازتری داریم که با اقبال چشمگیر مخاطبان روبرو شده است. جا دارد از حمایت ها و راهنمایی های مدیرکل محترم و دغدغه مند مرکز استان، جناب مهندس انبارلویی تشکر ویژه داشته باشم که هر روز صبح پس از برنامه درباره مطالب ارائه شده توسط بنده نظر کارشناسی خود را ابراز داشته  و راهنمایی لازم را از ایشان دریافت می کنم. از آنجاییکه وظیفه نویسندگی برنامه نیز بر عهده اینجانب نهاده شده است روزانه حداقل ۶ ساعت برای گردآوری مطالب مرتبط با موضوع هر سحرگاه وقت صرف می کنم.
- در پایان اگر خاطره ای از اجرای این برنامه دارید بفرمائید و همچنین بازخورد اجرای این برنامه وقتی با مخاطبان در کوچه و خیابان روبرو میشید چگونه است؟
در طول روزهای ماه مبارک و حتی پس از آن با هم استانی های عزیز که مواجه می شوم ابتدا از دیدن حقیر ابراز خوشحالی می کنند و از حقیر می خواهند که در لحظات ناب و عرفانی سحرگاهی به اتفاق مردم شریف استان  دعاگویشان باشیم.
خدا را شاکرم که این برنامه توانسته در بین خانواده های متدین و مومن استان جای خود را باز کند و بسیاری از بینندگان عنوان می کنند که بدلیل جذابیت آیتم ها و محتوای غنی برنامه ترجیح می دهیم لحظه های سحری در ماه مبارک را با شبکه استانی خودمان سپری نماییم.
خاطرم هست پای آسانسور یکی از ادارات بودم که جوان عزیزی ضمن ابراز محبت به حقیر گفت که پدرم بازنشسته فرهنگی است و هر شب قبل از برنامه سحرگاهان کاغذ وقلم آماده می کند تا مطالبی که عنوان میشود را یادداشت برداری کند،ایشان همانجا عکسی به یادگاری با حقیر انداختند تا نشان پدربزرگوارشان بدهند و داخل آسانسور با آن مرد شریف تلفنی هم گفتگو کردم.
خاطرم هست سال گذشته نیز جوان محترمی که لباس مشکی بر تن داشت، در یکی از فروشگاهها ضمن ابراز لطف شدید  به حقیر عنوان کرد که پدرم بیننده پروپا قرص برنامه سحرگاهان بود،خیلی هم شمارا دوست داشت و متاسفانه چند روزیست از دنیا رفته اند! از این خبر بسیار متاثر شدم.
 برای آن بزرگوار و تمامی عزیزانیکه در طول این چندسال همراه ما بودند و از این دنیای فانی رخت بربسته اند،علوّ درجات و غفران واسعه الهی را مسئلت می نمایم.
در پایان از محضر تمام مردم شریف استان و میهن سربلندم التماس دعای خیر دارم و استدعا دارم دعای خیرشان را بدرقه راه دست اندرکاران برنامه سحرگاهان و مسئولان صداوسیمای استان کنند.
 شهدای مرکز

سخن بزرگان

پل های ارتباطی با صداوسیمای قزوین

پل ­های ارتباطی با مرکز

روابط عمومی

تلفن گویا: 162

تلفن: 32162112

کد قزوین: 028

پیامک : 30000281

واحد سیما

تلفن: 32162064

پیامک: 30000282

واحد صدا

تلفن: 32162056

پیامک: 30000283

واحد خبر

تلفن: 32162105

پیامک: 30000281

واحد سایت

تلفن: 32162250

نشانی سایت: qazvin.irib.ir

تلفن مرکزی

(تلفنخانه)

تلفن: 4 - 33670070

نشانی مرکز

قزوین، انتهای خیابان نوروزیان، روبروی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، صدا و سیمای مرکز قزوین