جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

گنجینه اهدایی مقام معظم رهبری به حرم رضوی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گنجینه اهدایی مقام معظم رهبری به حرم رضوی

Loading the player...

دانلود

گنجینه اهدایی مقام معظم رهبری به حرم رضوی

Leader treasures donated to the Shrine

این مجموعه کم نظیراز آثار خطی شامل بیش از چهارده هزار عنوان کتاب خطی نفیس است که توسط مقام معظم رهبری به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شده است.کتاب‌های اهدایی مقام معظم رهبری شانزده هزار نسخه بوده که دو هزار نسخه آن چاپ سنگی است.این کتب از کتابخانه شخصی علمای بزرگ و از سوی مقام معظم رهبری خریداری شده و در اختیار آستان قدس رضوی قرار گرفته است.

علاوه بر این ، حجم هدایای ایشان به مرکز موزه‌های آستان قدس رضوی به اندازه‌ای بوده است ‌که از سال 1373 گنجینه‌ای ویژه به منظور نمایش هدایای رهبری ایجاد شده است.این گنجینه شامل آثار هنری چون تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، فرش، معرق چوب، معرق صدف، سوزن دوزی، قلم‌زنی روی مس، انواع ظروف و مدال‌هاست که توسط شخصیت‌های داخلی و خارجی به مقام معظم رهبری هدیه شده است .

توجه ویژه مقام معظم رهبری به حفاظت و نگهداری مطلوب آثار فرهنگی سبب شد تا ایشان به عنوان بزرگترین واقف کتب خطی بیش از 14 هزار نسخه کتاب خطی را به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا کنند.

کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با بیش از یکصدو پنجاه هزار جلد کتاب خطی و چاپ سنگی و بیش از سه میلیون و هشتصد هزار جلد کتاب چاپی در موضوعات گوناگون یکی از گنجینه های عظیم مکتوب بشری است .

موزه آستان قدس رضوی نیز با برخورداری از پانزده گنجینه شامل قرآن و نفایس، فرش، تمبر، سکه و اسکناس، صدف، هدایای مقام معظم رهبری، نجوم و ساعت، سلاح، تاریخ مشهد، ظروف، نقاشی استاد فرشچیان و مدال یکی از غنی ترین مراکز موزه ای در جهان اسلام است .