رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

گیاه بنگ دانه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گیاه بنگ دانه

گیاه بنگ دانه

Henbane

در زمانهای گذشته این گیاه را با گیاهان مهرگیاه و داتوره ترکیب کرده و یک داروی بیهوشی تهیه می کردند. البته این ترکیب باعث ایجاد توهمات و حساسیت شدید به نور هم می شد. این گیاه حتی در دزهای کم می تواند سبب عوارض جانبی شدید و حتی مرگ در حیوانات شود. 

بنگ دانه گیاهی یکساله یا دو ساله است. انواع یکساله آن انشعابات فراوان داشته و به طورکلی کوچکتر بوده و کرک کمتری دارد. برگها به صورت رزت، پهن و کرکدار هستند. در هر دو نوع برگها دوکی شکل و به رنگ سبز- خاکستری، دارای لوب های عمیق، بدون دمبرگ و متناوب هستند. برگهای ارقام یکساله از نوع دوساله کرک کمتری دارد.

گلها معمولا در ارقام یکساله زرد بوده و برخلاف ارقام دوساله رنگ ارغوانی در آن دیده نمی شود. گلهای پایینی در ساقه گلدهنده دارای دمگل هستند درحالیکه گلهای انتهایی بدون دمگل بوده و مستقیما روی ساقه گلدهنده ظاهر می شوند. فصل گلدهی ارقام یکساله در مرداد و شهریور و در ارقام دوساله خرداد و تیر است.

میوه های از نوع کپسول هستند. ارقام یکساله چرخه رویشی و زایشی خود را در طی یکساله تکمیل و در همان سال بذر تولید می کنند درحالیکه، ارقام دوساله در سال اول تنها رشد رویشی داشته و اندامهای هوایی در طی زمستان از بین می رود. در سال بعد دوباره رشد کرده و بذر تولید می کند. معمولا در تهیه داروها از ارقام دوساله استفاده می شود. 

 از ترکیبات مهم موجود در بنگ دانه هیوسیامین، اسکوپولامین و ترکیبات آلکالوئیدی دیگر است.بنگ دانه در همه انواع خاکها می تواند رشد کند. بهترین رشد را در خاکهای ماسه و لومی، شیب دار و کمی گچی دارد. به طور کلی، بهتر است خاک غنی از مواد حاصلخیز و سبک باشد. گاهی اوقات بذرها دچار رکود می شوند ولی در مناطق نزدیک به دریا، بذرها اغلب بدون هیچ مشکلی جوانه می زنند.

بنگ دانه به نور کامل آفتاب نیاز دارد. کمبود مواد غذایی، رطوبت کم، خشکی و همچنین سرمازدگی رشد گیاه را کند می کند. گرما و خشکی باعث می شود ارقام دوساله در سال اول بذر تولید کند که کیفیت خوبی نداشته و گیاه از بین می رود.از بنگ دانه برای درمان اسپاسم مجاری گوارشی استفاده می شود. برخی افراد از روغن بنگ دانه برای درمان جای زخمها استفاده می کنند.

بنگ دانه می تواند باعث کاهش رعشه شده و تاثیری آرام بخش دارد.یکی از مشکلات بنگ دانه زنگ است که باید با استفاده از کودهای سولفوره با آن مقابله کرد.تکثیر بنگ دانه از طریق کشت بذر در خرداد ماه و به محض گرم شدن هوا است. بهتر است 24 ساعت قبل از کاشت بذر، آنها را در آب بخیسانند. بذر خوب بنگ دانه خاکستری رنگ است و بذرهای زرد یا قهوه ای بذرهای نارس بوده و جوانه زنی خوبی ندارند.

معمولا دانهالهای این گیاه برای نشاکاری مناسب نبوده و بهتر است در زمین اصلی کاشته شوند. گیاهان جوان باید رطوبت کافی داشته باشند و با کودهای آلی تغذیه شوند.  خطرات مصرف خوراکی بنگ دانه عبارت است از: قرمز شدن پوست، یبوست، گرگرفتگی، اختلالات بینایی، افزایش ضربان قلب، اختلال در دفع ادرار، خواب‌آلودگی، بی قراری، توهم، هذیان، آشفتگی ذهنی و حتی مرگ.

کسانیکه بیماری های قلبی،یبوست، افراد مبتلا به سندرم داون، کسانیکه تب و اختلالات گوارشی دارند نباید از این گیاه استفاده کنند. بنگ دانه با برخی داروها تداخل دارد و باعث خشکی بیش از حد پوست، گیجی، کاهش فشار خون، افزایش ضربان قلب و ... می شود.