جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

گیاه پوتار(علف لیمو) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گیاه پوتار(علف لیمو)

گیاه پوتار(علف لیمو)

LEMON GRASS

علف لیمو گیاهی حساس به سرما است که در مناطق گرم چندساله است. بوته این گیاه معمولا فشرده و پرپشت است. برگهای تسمه مانند آن به صورت فشرده رشد کرده و فرم قوسی شکل به بوته می دهند. برگها سبز روشن هستند. برگها وقتی سابیده یا خرد می شوند، بوی لیمو دارند. این گیاه به ندرت گل می دهد.علف لیمو دارای فلاونوئیدها و ترکیبات فنولی است.

این گیاه برای رشد به نور کامل آفتاب و رطوبت کافی نیاز دارد. به خاکهایی با بافت متوسط و زهکش متوسط نیاز دارد. بهترین رشد را در خاکهای لومی دارد.  از این گیاه در طراحی فضاهای سبز هم استفاده می شود.پوتار یا علف لیمو در فیلیپین و اندونزی به وفور دیده می شود. این گیاه برگهای معطری دارد که برای تهیه غذاها و یا مصارف درمانی استفاده می شود. در طب سنتی برزیل عقیده بر این است که این گیاه ضداضطراب، خواب آور و ضدتشنج است اما در یک مطالعه هیچ یک از این خواص دیده نشد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که علف لیمو آنتی اکسیدانت و ضد التهاب است. علاوه بر این، علف لیمو خاصیت ضد قارچی نیز دارد. سیترونلول که ضد فشار خون است، یکی از ترکیبات اصلی موجود در علف لیموست. در آزمایشی بر روی موشها هم دیده شد که این گیاه مستقیما بر روی عضلات صاف رگها تاثیر گذاشته و فشار خون را کم می کند.

علف لیمو دارای 65-85% سیترال و ترکیبات مختلف، ترکیبی ضدباکتری و ضد درد است. از این گیاه برای ساخت محصولاتی مانند لوسیونها، کرمها و پاک کننده های صورت استفاده می شود. زنبورداران گاهی از این گیاه برای جلب زنبورها استفاده می کنند. 

برخی مطالعات نشان داده اند که علف لیمو ضد آمیب، ضد اسهال، ضدکرم، ضد قارچ و ضد التهاب است. علاوه بر این، در برخی مطالعات خواص دیگری از این گیاه مشاهده شده است مانند ضدمالاریا، ضدجهش ژنی و آنتی اکسیدانت.  علف لیمو آفت و یا بیماری خاصی ندارد. وقتی این گیاه به صورت آپارتمانی نگهداری شود ممکن است عنکبوتها مشکل ساز شوند.

برای تکثیر علف لیمو، بذرهای آن را از بهمن تا فروردین درون سینی های کاشت حاوی کمپوست کشت کرده و با لایه نازکی از کمپوست یا ورمی کولایت می پوشانند. بذرها رشد کندی داشته و در دمای 20 تا 25 درجه پس از 21 تا 40 روز جوانه می زنند. بعد از رشد کافی گیاهان و برطرف شدن خطر سرمازدگی، آنها را به محل اصلی که گرم، مرطوب و آفتابی است منتقل می کنند.

این گیاه عوارض جانبی زیادی به دنبال ندارد. در برخی افراد بو کردن برگها ممکن است سبب اختلالات تنفسی شود. زنان باردار و یا شیرده نباید از این گیاه استفاده کنند زیرا سبب تحریک قاعدگی و سقط جنین می شود.