جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

گیاه گل گندم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گیاه گل گندم

Loading the player...

دانلود

گیاه گل گندم

Wheat flowering plant

گل گندم با نام علمی centaurea cyanus گیاه علفی یکساله یا دو ساله میباشد از خانواده مینا که بومی آسیا و اروپا میباشد. امروزه در بسیاری از نقاط جهان ،از جمله آمریکای شمالی و استرالیا رشد میکند. از آنجا که این گیاه در مزارع غلات و گندم به صورت خودرو می روید این نام برای آن انتخاب شده است. قسمت های مورد استفاده این گیاه گلها ، سرشاخه های گلدار و برگها میباشد . گل گندم گیاهی دارویی میباشد .

این گل در کشور ما در نواحی شمالی، منطقه البرز، اطراف تهران، بلوچستان، خراسان، کرمانشاه می‌روید. گل گندم معمولا 25 تا 80 سانتیمتر ارتفاع دارد و 1 تا 2 سال طول میکشد تا به ارتفاع نهایی خود برسد . این گیاه دارای برگهایی پوشیده از تارهای پنبه ای به رنگ سبز مایل به سفید است . برگها بین 1 تا 4 سانتیمتر طول دارند.

برگهای قاعده ساقه دارای دمبرگ مشخص با بریدگیهای عمیق و برگهای فوقانی ساقه باریک و بدون دندانه میباشند . گلها منحصرا از گل های لوله ای تشکیل یافته اند و به رنگ آبی و گاهی سفید میباشند . قطر گلها 1.5 تا 3 سانتیمتر میباشند ، گلها در ماه های اردیبهشت تا مرداد ظاهر میشوند و برای پرندگان و زنبورها بسیار جذاب میباشند.

زنبور عسل از این گلها شیره ای بسیار مرغوب و به رنگ سبز تهیه میکند. گل‌های این گیاه دارای موسیلاژ، مواد مومی و تانن می‌باشد. این گلها دارای ماده رنگی قرمز میباشد که برای رنگ دادن به غذا ها و سالاد مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در این گیاه مقداری پتاس، اسید فسفریک و منگنز وجود دارد. از این گیاه برای مرزبندی کردن در مزارع، مراتع و چمن زارها استفاده میشود.

نگهداری از گل گندم به شرح زیر میباشد: نور: این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد ( در سایه رشد خوبی نخواهد داشت) دما: دمای 13 درجه دمایی مناسب برای این گیاه است و به طور کلی این گیاه تحمل گرما را دارد. آبیاری: آبیاری متوسط مورد نیاز است. خاک: خاک شنی یا ماسه ای خوب زهکشی شده با ph بین 6.5 تا 7.5 و قلیایی ، خاک مناسب میباشد. از خاکهای آهکی و مرطوب باید اجتناب شود.

 

خواص این گیاه به شرح زیر است: اين گياه قرنها پيش براي بيماريهايي كه در بيشتر موارد مربوط به چشم مي شود قابل استفاده بوده است. معجزه اي كه اين گياه در درمان ورم ملتحه چشم و پف كردن آن و همچنين درد چشم مي كند، توسط متخصصان گياه شناسي به خوبي شناخته شده است.ساقه گل گندم درد سوزش ناشي از پارگي و بريدگي ها را التيام مي دهد. بهتر است قسمت انتهايي ساقه آن را اطراف نواحي آسيب ديده بماليد.همچنين از گياه مي توانيد براي كمپرس چشم استفاده كنيد. يك تكه پنبه را در جوشانده اين گياه خيس كرده و چشمتان را با آن كمپرس نماييد.

جوشانده اين گياه براي ماساژ صورت و درمان جوش ها و آكنه نيز مفيد است. مي توانيد برگ ها و گل هاي اين گياه را بجوشانيد هنگامي كه در حال جوشيدن است حوله اي را روي سر خود بيندازيد و صورت خود را بالاي ظرفي كه گياه مي جوشد به مدت 15 دقيقه نگه داريد بعد از آن صورتتان را با آب سرد بشوييد متوجه مي شويد كه پوست صورتتان تغيير كرده است.

گل‌های این گیاه دارای اثر مدر(ادرارآور) است و برای سرماخوردگی، رفع سرفه و بیماری‌های سینه استفاده می‌شود. میوه این گیاه مسهل است. تمام اندام این گیاه تب بر، تصفیه کننده خون و ضد رماتیسم هستند و برای درمان بیماری های کبدی ، پوستی و زردی به کار میروند.

تکثیر گل گندم: انتشار این گیاه از طریق کاشت بذر میباشد. بهتر است آن را در بهار بکارید تا در اوایل تابستان شکوفا دهد . دانه ها باید در تاریک کامل باشند تا جوانه زنی صورت گیرد (باید خوب پوشانده شوند). جوانه زنی بین 1 تا 2 هفته طول میکشد، شکوفه ها 10 تا 12 هفته بعد از کاشت ظاهر می شوند. کشت متوالی میتواند دوره شکوفه دهی را افزایش می دهد .

هشدار: احتمال حساسیت به این گل در بعضی افراد وجود دارد. شته ها و شپشکها این گیاه را تهدید میکنند.