شنبه , 04/مرداد/1393
آیت الله حاج میرزا رحیم سامت (شیخ العلماء قزوین) چاپ
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

 


شیخ العلماء قزوین حضرت "آیت الله حاج میرزا رحیم سامت " در سال 1321 ه.ق برابر با 1281 ه.ش در یک خانواده ای که همه از عالمان دین بودند ، دیده به جهان گشود. .وی فرزند میرزا حسن که او نیز از نوادگان " مولا رفیع الدین واعظ قزوینی " صاحب کتاب ابواب الجنان به شمار می رود.
آیت الله سامت پس از سپری نمودن مرحله کودکی و گذراندن دوران مکتبخانه آن روزگاران به مدرسه نوبنیای که علوم جدیده را به دانش آموزان می آموختند ، وارد شد و تا پایان اول دبیرستان تحصیلات خود را ادامه داد ، چون در قزوین آن روزگار دبیرستانی که دوم را به دانش آموزان بیاموزد ، وجود نداشت. سپس به کسب و کار در بازار روی آورد و چند سال نیز معاونت مدرسه دیانت (دومین مدرسه قزوین که به روش نوین اداره می شد) را پذیرفت. اشتیاق تحصیل علوم دینی او را به حوزه علمیه قزوین کشاند و مقدمات و بخش هایی از معقول و منقول را نزد بزرگانی همچون شیخ یحیی مفیدی ، سید هبه الله تلاتری ، حاج شیخ تقی مدرسی ، علامه سید موسی زرآبادی ، حاج میرزا محمود رئیسی و حاج شیخ علی اکبر الهیان فراگرفت. آنگاه به حوزه علمیه قم روی آورد و از محضر مدرسان عالی مقام آن سامان نکته ها آموخت. سپس جهت تکمیل دانش خود به اصفهان که در آن روزگار هنوزکم و بیش از رونق برخوردار بود ، رحل اقامت افکند و مدتی را در مدرسه "معرفت نیماورد" که جایگاه بسیاری از عالمان بزرگ بود گذراند و از خرمن علم و فضیلت حضرات آیات سید مهدی درچه ای ، سید محمد و سید علی نجف آبادی و حاج آقا رحیم ارباب خوشه ها چید ولی محیط علمی آن روزگار اصفهان هم کام تشنه او را سیراب نکرد و در پی کسب معارف دیگر بار به حوزه علمیه قم که پس از حوزه علمیه نجف اشرف از رونق بسزایی برخوردار بود ، مشرف شد. بعد از این دوره با ارشاد استاد بزرگ  خود آیت الله مفیدی آماده عزیمت به نجف اشرف شد و در کنار حرم مطهر حضرت امیر(علیه السلام) از چشمه سار علوم اسلامی هر چه بیشتر بهره ها برد. در این زمان حوزه نجف اشرف پر رونق بود و بزرگانی چون آیت الله العظمی حاج سید ابوالحسن اصفهانی ، آیت الله حاج آقا ضیاء عراقی اصولی ، آیت الله حاج شیخ محمد حسین نائینی ، حاج شیخ محمد حسین کمپانی غروی و حاج میرزا ابوالحسن مشکینی در آنجا به درس و بحث مشغول بودند. ایشان پس از ده سال اقامت در نجف اشرف و کسب فیوضات علمی   و معنوی از بارگاه مطهر امیرالمومنین (علیه السلام) به ایران بازگشت و به تدریس و تهذیب پرداخت.
لازم به ذکر است ایشان از دست مبارک آیات عظام بروجردی ، ابوالحسن اصفهانی ، سید عبدالهادی شیرازی ، میرزا آقا اصطهباناتی شیرازی ، سید محسن حکیم ، امام خمینی ، سید ابوالقاسم خویی ، سید محمود شاهرودی ، سید محمد رضا گلپایگانی ، سید شهاب الدین مرعشی نجفی ، و سید محمد هادی میلانی اجازه اجتهاد دریافت نمودند.
آثار قلمی ایشان که تاکنون به چاپ نرسیده است :
• تقریرات مباحث درس خارج فقه حضرت آیت الله حاج سید ابوالحسن اصفهانی در طهارت بیع و حج .
• تقریرات کامل دروس خارج اصول فقه مرحوم آقا ضیاء الدین عراقی.
• تقریرات خارج فقه آقا ضیاء الدین عراقی در غصب قضا و زکات.
• تقریرات خارج فقه حاج آقا نائینی .
• تقریرات درس خارج فقه مرحوم میرزا ابوالحسن مشکینی در صلات.
• تقریرات درس خارج فقه آن مرحوم در مباحث حجیت ظن و اصل برائت.

منابع :
زهد مجسم ، رضا صمدیها قزوینی
یادگارنامه شیخ العلماء ، حضرت آیت الله حاج میرزا رحیم سامت ، رهپوی هدایت

 

آخرين بروزرساني در زمان شنبه, 04 مرداد 1393 ساعت 10:49 

تمام حقوق سايت متعلق به صدا و سيماي مرکز قزوين مي باشد و هرگونه برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع است.